Домой Расследования Як в Україні оминають заборону на імпорт російських автомобілів

Як в Україні оминають заборону на імпорт російських автомобілів

На початку вересня автомобілебудівний завод у Запоріжжі (ЗАЗ) оголосив про початок виробництва автомобілів для місцевого ринку у співпраці з Groupe Renault. Через тиждень, 16 вересня, відбулася онлайн-презентація нової моделі, яку збиратимуть на підприємстві – купе-кроссовер Renault Arkana. Французька у цій моделі лише назва, бо насправді Renault Arkana виготовляють на російському заводі «АвтоВАЗ». Й т.зв. «початок виробництва» – насправді є лише великовузловою збіркою, для того, аби оминути заборону на ввезення транспортних засобів з країни-агресора, пише Економічна правда.

Окрім Renault Arkana, яку презентували офіційно, на заводі у Запоріжжі так само збирають, щонайменше, чотири моделі російської LADA. Їх з початку цього року продають у дилерських мережах в Україні.

На самому заводі це виробництво не дуже афішують, зазначаючи, що проводять «аудит виробництва».

До складу французької автомобілебудівної корпорації Renault Group входить російський «АвтоВАЗ». Що поєднало двох виробників, штаб-квартири яких розташовані в передмісті Парижа та російському Тольятті?

Офіційна співпраця між цими компаніями триває вже 12 років. За інформацією російських ЗМІ, на початку світової фінансової кризи 2008 року російський автовиробник перебував у скрутному становищі. На заводі повідомляли про наміри звільнити близько 27 тисяч працівників – чверть від усього персоналу.

Спочатку група Renault інвестувала у «АвтоВАЗ» технології, передавши платформу Logan на базі якої налагодили виробництво автомобілів марок Renault, Nissan та LADA. В тому ж році група стала власником блокуючого пакету – 25% акцій російського автовиробника.

В 2012 році Renault Group інвестував ще 750 млн доларів, довівши свою частку до 67,13% акцій компанії та отримавши контроль над «АвтоВАЗом».

Завдяки експансії французів певні марки автомобілів Renault з Росії експортувались до України. Проте через великий попит на російському ринку була змушена переорієнтуватися на внутрішнього споживача. Український ринок повністю покривається за рахунок автомобілів зібраних в Румунії.

Проте в 2020 році ситуація змінилась. В ЗМІ з’явилася інформація про те, що на потужностях Запорізького автомобілебудівного заводу буде відбуватись крупновузлове збирання автомобілів марки LADA, комплектуючі для яких постачатимуться з Росії. А у вересні ЗАЗ почав випуск автомобіля Renault Arkana, деталі якого виготовляють на московському заводі Renault Group.

Офіційно цю інформацію ні в Renault, ні на Запорізькому заводі не коментували.

Разом з тим з 1 січня 2020 року набрала чинності постанова Кабінету міністрів, яка забороняє ввезення на територію України автомобілів з Росії. Тобто, всі російські автомобілі 2020 року випуску або нелегально ввезені в Україну, або цілком легально ввезені у напіврозібраному стані.

У переліку урядової заборони є сталевий посуд, дроти, шпалери, сірники та багато іншого, однак ввезення комплектуючих для автомобілів з Росії не заборонене. Цим і скористались в ЗАЗ.

Щоб з’ясувати, чи дійсно в Україні продають російські автомобілі, зібрані на Запорізькому заводі, ЗМІ звернулися із запитом до корпорації «Укравто», якій належить завод.

У компанії не підтвердили, але і не заперечили того, що на ЗАЗ збирають авто марки LADA, надавши формальну відповідь.

Тож ЗМІ зателефонували у кілька дилерських центрів Києва і поцікавилися, чи є у них автомобілі LADA та де їх збирають.

Представник однієї з компаній розповів, що компанія продає автомобілі LADA, які збирають у Запоріжжі. Статистики щодо кількості проданих автомобілів він не зміг навести, зазначивши, що такі автомобілі в компанії добре продаються.

Менеджер ще однієї компанії зазначив, що в їхньому автосалоні є чотири моделі LADA – Vesta, X-Ray, Granta і Largus. Усі вони зібрані на ЗАЗ цього року.

Ще одна компанія презентує аж сім моделей російських автомобілів, які зібрані на ЗАЗ.

«У нас тільки автомобілі 2020 року. Збирають їх у Запоріжжі. Там, можна сказати, прикручують колеса. Ми продали вже близько 50 таких автомобілів», – зазначив менеджер у коментарі.

Речник корпорації «Укравто», до складу якої входить ЗАЗ, Дмитро Скляренко, відповідаючи на запитання про те, чи з початку цього року на ЗАЗ виготовлялися автомобілі LADA, зазначив, що увесь цей період «вівся аудит виробничих потужностей».

За його словами, всі виготовлені під час аудиту автомобілі були передані у дилерську мережу.

На уточнення про те, що мається на увазі під «аудитом», Скляренко відповів, що йдеться про «перевірку можливості і якості виробництва». Щодо кількості випущених автомобілів, речник зазначив, що «йдеться про одиниці».

При цьому ще на початку березня місцеве запорізьке видання з посиланням на прес-секретаря корпорації «Укравто» повідомляло, що в рамках аудиту першу партію автомобілів поставили у дилерську мережу.

«Процес аудиту якості, і виробництва як такого, триває. Отриманий результат (автомобілі), що логічно, надходить до дилерів. Але, як і раніше, будь-яких фінальних домовленостей, які б дозволили б сказати про запуск виробництва, поки немає», – говорив тоді Скляренко.

Цей аудит триває і досі, а автомобілі, що збираються на ЗАЗ, надходять до дилерів.

«Наскільки мені відомо, процес аудиту ще не завершено», – сказав Скляренко відповідаючи на запитання про те, чи відбувається збірка російських автомобілів на ЗАЗ сьогодні.

ЗМІ також уточнили у речника, що мається на увазі під локалізованою збіркою. Він підтвердив, що йдеться про SKD-збірку – крупновузлове збирання.

Що таке локалізована або SKD-збірка
Великовузлове складання – це коли завод-виробник поставляє у контейнерах вже готові до складання окремі агрегати та великі вузли. SKD-збірка (англ. Semi Knocked Down – «напіврозібраний»).

Великовузлове складання часто використовується при імпорті автомобілів як спосіб обходу високих імпортних мит або акцизних зборів. Зазвичай митні ставки на деталі є нижчими, ніж на готовий автомобіль.

У випадку із ЗАЗ така схема чудово підходить для легального ввезення російських автомобілів в Україну.

Додамо, що ЗАЗ входить до корпорації «Укравто», що належить українському бізнесмену Таріелу Васадзе. Він є засновником та співвласником «УкрАвтоВАЗу» – компанії, яка є офіційним імпортером автомобілів Lada в Україні.

До кінця 2017 року на ЗАЗ випускали бюджетні легкові автомобілі Lanos. Однак зупинили виробництво, як заявляють у компанії, через ввезення дешевих старих автомобілів в обхід розмитнення. Останні два роки на ЗАЗ випускали комерційну техніку.

За даними асоціації «Укравтопром», минулого року в Запоріжжі було випущено 151 легкий комерційний автомобіль Lanos Cargo, а також на замовлення були зроблені 15 автомобілів спеціального призначення – ЗАЗ С70101 для пересувного мобільного офісу.

За січень-липень 2020 року завод випустив 26 автобусів.

У прес-службі заводу зазначили, що протягом останніх п’яти років з конвеєра заводу зійшло 6 353 одиниці автомобільної техніки бренду ЗАЗ. Якою є частка легкових автомобілів, зібраних безпосередньо в цьому році, невідомо.

Нагадаємо, група ІС писала про схему, як мешканці ОРДЛО налагодили поставки «євроблях» до псевдореспублік.


Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу