«Найбільше банківське шахрайство у світі»: що ФБР має на Коломойського

-

Читайте также

Міністерство Юстиції США, за результатами розслідування ФБР, вимагає через суд конфіскувати у Клівленді в штаті Огайо хмарочос, відомий як «П’ятдесят п’ять Паблік Сквер» у компаній, пов’язаних з україгнськими бізнесменами Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим. Про це інформує Прямий.

Хмарочос близько ста метрів заввишки на сорок тисяч квадратних метрів. Раніше у ньому був офіс місцевої енергетичної компанії. Зараз ним володіє компанія із так званої групи «Оптіма» – це мережа контор, які понастворювали Мордекай Корф і Уріель Лейбер – американські партнери Коломойського і Боголюбова.

Хмарочос у Клівленді їхня контора купила у 2008 році за 34 мільйони доларів. У судовій скарзі американський уряд сьогодні стверджує, що 12 мільйонів доларів із цього платежу були вкрадені в українського ПриватБанку.

Американці детально показують звідки взялися ці гроші. Спершу їх позичив у ПриватБанку «Південний гірничозбагачувальний комбінат». І банк, і комбінат в той момент контролювали Коломойський і Боголюбов. 28 червня 2008 року Південний ГЗК отримав у ПриватБанку 28 мільйонів доларів позики – нібито на розвиток своєї поточної діяльності, тобто перероблення руди.

Насправді гроші не вкладали у виробництво. Вони побігли по десятках рахунків в українському і кіпрському ПриватБанках, від компанії до компанії – загалом десятки транзакцій. Зрештою, 10 липня 2008 року о сьомій годині вісім хвилин вечора, 12 мільйонів доларів опинилися на рахунку кінцевого отримувача, і пішли на купівлю хмарочосу «55 Паблік Сквер» у Клівленді.

І тепер американці стверджують – те, що куплено на крадені гроші, є незаконним активом і має бути конфісковане у нинішніх власників.

Пів року тому Мін’юст США подав два аналогічні позови щодо офісних комплексів у Далласі та Луїсвіллі. Хмарочос у Клівленді поки не чіпали, але у грудні стало відомо, що Коломойський і Боголюбов намагаються продати цей будинок. Мін’юст встиг першим – продаж будинку заблокували через суд і подали позов про конфіскацію.

Чому це важливо – у серпні перші позови проти компаній Коломойського у Сполучених Штатах стали сенсацією, але третій позов лишився непоміченим. Може здатися, що тоді в серпні все і закінчилося, та насправді ж ні – американська система правосуддя працює повільно, але невпинно і стискає Ігоря Коломойського у своїх обіймах дедалі дужче. Виведення коштів з українського ПриватБанку американці у своїх документах прямо називають «найбільшим банківським шахрайством у світовій історії». Загалом ідеться про викрадення п’яти з половиною мільярдів доларів.

Докладно описано роботу внутрішнього кредитного комітету у ПриватБанку часів Коломойського. Цей комітет ухвалював рішення про позики для пов’язаних компаній. Ці позики щоразу розбігалися по десятках лівих рахунків і здебільшого не поверталися. Вони йшли до компаній американських партнерів Коломойського і Боголюбова – Мордекая Корфа й Уріеля Лейбера. А Корф і Лейбер відмивали гроші й купляли на них нерухомість у Сполучених Штатах. Зараз цю історію розслідує ФБР, старший у справі – спеціальний агент Метью Хоук.

А що в Україні? В Україні виведення коштів з Привату розслідує НАБУ. У грудні Антикорупційне Бюро через контрольований злив у ЗМІ поскаржилося, що підозри вже готові, але їхнє погодження затягує Генпрокурорка Ірина Венедіктова. Пані Венедіктова у відповідь, заявила – все ок, «справа рухається у потрібному напрямку». І відтоді все – жодних підозр досі немає. Тобто там, де в американців розслідування в активній фазі, аж пил стоїть, українські правоохоронці мляво обмінюються заявами й шукають, хто там більше винний, що нічого не робиться.

І американці, і українці мали одні й ті самі вихідні дані для розслідування про «найбільше банківське шахрайство у світовій історії». Це знаменитий звіт детективного агентства Kroll, – його підготували одразу після націоналізації ПриватБанку на замовлення НБУ. Сам звіт ніколи не публікувався.

Нардеп-невдаха Олександр Дубінський ще три роки тому публічно глузував: мовляв, усі докази агентства Kroll вмістилися на семи сторінках, то якась афера, а не розслідування. А ось – правда про звіт Kroll. У січні 2021 року в українському суді вперше описали, що являє собою цей документ насправді. Сім сторінок? Ні, тридцять вісім тисяч сторінок у двадцяти п’яти ящиках. Двадцять п’ять ящиків документів! Через історію, викладену у цьому звіті, американці вже вимагають конфіскації незаконних активів, а українці навіть не мають підозр.

Звичайно, це ганьба, що американська система правосуддя фактично підміняє українську, переслідуючи людей, які вкрали гроші в Україні, і в українців. Але, що поробиш, якщо із НАБУ досі не вийшло ФБР. Натомість в Америці ж є справжнє ФБР. І воно Ігоря Валерійовича не відпустить.

Нагадаємо, як інформувала група ІС, Україна отримала перемогу в Стокгольмському арбітражі в спорі з Коломойським, Боголюбовим та Палицею на суму понад 6 млрд. доларів.

загрузка...

Свежее

Миграционный кризис: еще одна страна ЕС грозит закрыть границу с Беларусью

Литва может закрыть пункты пропуска на границе с Беларусью, если через них продолжат незаконно ввозить мигрантов на грузовых автомобилях,...