Вірменія та Азербайджан досягли остаточної домовленості щодо мирної угоди, погодивши всі пункти та завершивши переговорний процес, заявив міністр закордонних справ Азербайджану Джейхун Байрамов.
За даними азербайджанського агентства АПА, серед останніх узгоджених пунктів були зобов’язання сторін не пред’являти взаємні претензії на міжнародному рівні, а також відмова від розміщення іноземних спостерігачів на кордоні.
Вірменське МЗС також підтвердило завершення переговорів. «Міністерство закордонних справ Республіки Вірменія підтверджує факт узгодження проекту угоди „Про встановлення миру та міждержавних відносин між Республікою Вірменія та Азербайджанською Республікою“. Таким чином, документ готовий до підписання», – йдеться у офіційній заяві відомства.
Прем’єр Вірменії Нікол Пашинян зазначив, що сторони готові обговорювати деталі за датою та місцем підписання. «Ми маємо свої ідеї, у Баку — свої. У ході переговорів ми намагатимемося їх зблизити», – сказав він. За словами Пашиняна, досягнуті домовленості є компромісом, який враховує інтереси обох сторін. Він також підкреслив, що в тексті угоди немає прихованих положень: «Суспільство знайоме з основними його пунктами, оскільки вони обговорюються вже чотири роки».
Прем’єр зазначив, що якщо угода досягнута, значить, Азербайджан знайшов її вигідною для себе, а Вірменія вважала її прийнятною для себе. “Так і має бути в будь-якому мирному договорі”, – додав він.
При цьому переговорів із Баку щодо зміни вірменської Конституції не велося, уточнив Пашинян. Проте Азербайджан наполягає на зміні основного закону Вірменії, оскільки він містить посилання на Декларацію про незалежність 1990 року, де Нагірний Карабах позначений як частина країни. Баку розцінює це як територіальну претензію. Пашинян раніше висловлювався про необхідність конституційної реформи, включно із можливістю референдуму за новим основним законом.
Нагадаємо, у вересні 2023 року Азербайджан заявив про початок “антитерористичних заходів локального характеру” у Нагірному Карабаху. Там розпочалася військова операція азербайджанської армії. Водночас Вірменія відмовилася перекидати свою армію на територію регіону. Згодом глава вірменського уряду визнав площу Азербайджану, що включає Нагірний Карабах. Однак з того часу мирна угода між Вірменією та Азербайджаном не була укладена.
Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!