Досить ілюзій: як змінилась риторика євродепутатів після провального візиту Борреля до Москви

-

Читайте также

Поведінка російської влади під час візиту представника ЄС Жозепа Борреля має стати уроком для тих, хто все ще виступав за співпрацю з Москвою, а Євросоюз повинен запровадити санкції проти Путіна та його оточення — про це говорили майже всі, хто виступав у вівторок на дебатах у Європейському парламенті, пише «ВВС-Україна».

Більшість євродепутатів різко розкритикували главу зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепа Борреля за те, що він, на їхню думку, дозволив міністрові закордонних справ Росії Сергію Лаврову і загалом російській владі принизливо поводити себе щодо Євросоюзу.

Однак і сам Боррель заявив, що у нього і до візиту не було ілюзій пор курс Москви, а підсумки поїздки дозволили повністю переконатися, що офіційна Росія не хоче співпраці з Європою і не бажає бути демократичною правовою державою.

З 46 депутатів Європарламенту, які виступали у вівторок на дебатах про Росію і візит Борреля, лише четверо висловилися на захист Москви, та й ті переважно не виправдовували те, що відбувається у Росії, а говорили про уявні або реальні утиски опозиції в країнах Євросоюзу й про те, що у ЄС, відповідно, немає морального права повчати інших.

З різкою критикою Москви виступили не тільки представники колишніх країн соцтабору, яких традиційно більше інших хвилює російська політика, а й депутати з Франції, Німеччини, Португалії, Бельгії, Нідерландів, Австрії, Швеції, Фінляндії та рідної Боррелю Іспанії.

Вся історія з отруєнням і арештом Олексія Навального, на думку багатьох європейських політиків, повинна стати каталізатором остаточного переосмислення політики ЄС щодо Росії

«Ваша поїздка в Москву має покласти край 20 рокам ілюзій. 20 років ми чуємо з Парижа і Берліна та інших місць одне й те ж: потрібно співпрацювати. Співпрацювати з цим злочинним режимом», — сказав євродепутат від Франції Рафаель Глюксман (Тут і далі в більшості випадків — цитати з синхронного перекладу. — Ред.).

«Путін не хоче співпрацювати! Він зневажає нас за нашу слабкість! Він б’є по болючих місцях — і ми повинні бити по його болючому місцю: по його гаманцю! Давайте заблокуємо гроші олігархів! Давайте, покажемо силу!» — закликав француз.

За словами депутата від Німеччини Мікаеля Галера, нинішнє російське керівництво не хоче діалогу, вони противники ЄС і хочуть його розколоти.

«Тепер ситуація гранично ясна. Досить видавати бажане за дійсне, вистачить спроб умиротворення! — сказав Галер. — Кожен суддя і прокурор, який бере участь у політичних процесах проти опозиції і мирних демонстрантів, повинен знати, що він бронює собі місце в нашому списку санкцій».

«Ваш візит, пан Боррель, сподіваюся, став уроком протверезіння і для вас, і для нас, країн Євросоюзу, для Берліна, для Парижа, для національних урядів, за чиїм дорученням ви вирушили в Росію. Прийшов час робити висновки, — підтримав колег «зелений» з Німеччини Сергій Лагодінський.

«Час припинити спроби хоч якось співпрацювати з Путіним, зображати якусь карикатуру на Герхарда Шредера. Треба діяти активно щодо Росії», — вважає він.

Лагодінський закликав євродепутатів почати думати про санкції і зупинку проєкту «Північний потік».

«Ми не у становищі прохача у відносинах з Росією. Це Росії потрібно, щоб ми скасували санкції, — сказав колишній міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. — Сподіваюся, цей досвід допоміг вам краще зрозуміти нас тут, у Центральній Європі, і я розраховую, що ви будете підтримувати санкції щодо Росії».

«Потрібен серйозний пакет санкцій — або ж поступіться місцем тому, хто це зробить!» — закликала Борреля Ассіта Канко з Бельгії.

Одразу після візиту в Москву 4-6 лютого кілька європейських політиків закликали відставку іспанського соціаліста Борреля через його видиму благодушність до Кремля. Але в ході дебатів пролунав лише один такий прямий заклик — з вуст чеської «зеленої» Маркети Грігорової.

Ще два депутати — Канко і Петер ван Дален з Нідерландів — висловилися у дусі «або будьте рішучі, або йдіть».

З чотирьох депутатів, які стали на захист Росії, троє — Кларе Далі з німецької «Лівої партії», її земляк Гуннар Бек з правопопулістської «Альтернативи для Німеччини» і бунтівний колишній глава уряду іспанської Каталонії Карлес Пучдемон — говорили про невиправдані, з їхньої точки зору, переслідування противників влади у країнах ЄС.

Четвертий — відомий «друг Москви», — француз Террі Маріані, сказав, що Росію постійно ображають європейські інститути. І що Євросоюзу треба перестати представляти у відносинах з Москвою інтереси інших країн, маючи на увазі США.

Жозеп Боррель у заключному виступі відкинув більшість претензій на свою адресу, запевнивши, зокрема, що він чітко виклав Сергію Лаврову позицію Євросоюзу: переслідування Олексія Навального і учасників мирних акцій протесту незаконні і суперечать міжнародним зобов’язанням Росії.

Тепер, сказав Боррель, Єврокомісія і Європейська рада мають все чітко і спокійно проаналізувати і вирішити, як діяти далі.

У понеділок це питання обговорювалося на відеозустрічі послів країн ЄС, США, Канади і Великої Британії у Брюсселі з соратниками Навального — Леонідом Волковим і Володимиром Ашурковим. Сторони не робили таємниці з факту зустрічі, але не розголошують конкретний зміст бесіди.

У січні, після повернення та арешту Олексія Навального в Росії, виконавчий директор Фонду боротьби з корупцією Володимир Ашурков, який живе у Лондоні, опублікував список з восьми осіб, проти яких, на думку самого Навального, перш за все потрібно ввести санкції.

Візит Борреля до Москви багато хто назвав дипломатичною катастрофою — він не тільки не спробував зустрівся з Олексієм Навалньним і не згадав про Крим, але й на спільній пресконференції з керівником МЗС Росії Сергієм Лавровим став об’єктом для досить принизливої критики у бік ЄС

15 жовтня у відповідь на отруєння Навального Євросоюз і Британія одночасно, але окремо, ввели санкції проти самого директора ФСБ Олександра Бортнікова, заступника голови адміністрації президента РФ Сергія Кирієнка і ще чотирьох високопоставлених російських чиновників, а також проти Державного науково-дослідного інституту органічної хімії і технологій (російською ГосНИИОХТ).

21 січня Європарламент переважною більшістю у 581 голос проти 50 ухвалив резолюцію про необхідність нових санкцій проти людей з російської верхівки.

Питання про санкції щодо росіян, відповідальних за придушення опозиції, 22 лютого обговорять міністри закордонних справ країн Євросоюзу.

Рішення ж про санкції буде ухвалювати, за всіма прогнозами, саміт ЄС 25-26 березня — на ньому заплановане спеціальне засідання, присвячене політиці щодо Росії.

Преса і політики в Європі часто кажуть просто про «санкції проти Росії», але на практиці мова завжди йде про персональні, а не загальноекономічні обмеження.


Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на аккаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу.

загрузка...

Свежее

Крупнейшее предприятие на территории ОРДО близко к банкротству

На грани банкротства оказался Енакиевский металлургический завод. Об этом сообщают подконтрольные оккупантам ресурсы ОРДО. В частности сообщается, что  руководство ЗАО...