Засекречена історія: роковини розстрілу мирних протестувальників у Новочеркаську

-

Читайте также

59 років тому, 2-го червня 1962-го року в місті Новочеркаськ Ростовської області совєцька влада вдалась до розстрілу мирної демонстрації робітників. Люди тоді вимагали поліпшення умов життя: підвищення зарплат і покращення умов праці. Але у відповідь на це вони отримали автоматні черги. Розстріл людей 2-го червня 1962-го року в Новочеркаську був засекреченою інформацією протягом десятків років, пише Telegram-канал «Мілітарна Історія».

Наприкінці травня 1962-го року в зв’язку із важкою економічною ситуацією в СССР почалися перебої з постачанням. Було прийнято рішення підвищити ціни на продукти. У цей час на Новочеркаському електровозобудівному заводі робітникам на третину збільшили норму виробітку, а заробітна плата, навпаки, знизилася.

Вранці 1-го червня близько 200 робітників сталеливарного цеху вийшли на мітинг з вимогою про підвищення розцінок за їхню працю. До мітингувальників приєднувалися робітники з інших цехів. До контори управління заводу в результаті підійшла вже тисяча людей. Страйк охопив усе місто і тривав цілий день. Кількість протестувальників продовжувала рости. Нікіті Хрущову візразу доповіли про подію. Він вимагав усіма можливими заходами придушити опір і відправив до Новочеркаська членів президії ЦК КПСС.

В ніч проти 2-го червня в місто увійшло кілька танків, БТРів і піхота. За ніч усі важливі об’єкти міста були взяті під охорону, а з Держбанку були вивезені всі цінності. Вранці натовп людей із заводів рушив до центра міста. Разом із чоловіками йшли жінки й діти. На мосту через ріку Аксай дорогу їм перегородили кілька БТРів. Люди перейшли річку вбрід або просто перелізли через техніку. Заступнику командувача Північно-Кавказьким військовим округом Матвію Шапошникову наказали атакувати людей танками, але він відмовився це робити і за це поплатився посадою.

Голова міськвиконкому звернувся до натовпу із закликом припинити мітинг і повернутися на свої робочі місця. Але робітники почали жбурляти палиці та каміння. Тим часом до будівлі міськвиконкому прибув начальник Новочеркаського гарнізону генерал-майор Олешко з 50-ма озброєними солдатами. Вони відтіснили натовп. Олешко звернувся до протестувальників із закликом розійтися. Після того, як люди не послухалися, солдати відкрили вогонь в повітря. А за цим прослідував вже вогонь на ураження.

Є також версія, що солдати, все ж, стріляли в повітря, а людей в натовпі вбили снайпери з даху міськвиконкому. Тоді на площі загинуло 22 людини, і 39 учасників мітингу отримали поранення. Очевидці розповідали, що, коли солдати стріляли в повітря, то влучили в кількох дітей, які залізли на дерева, щоб дивитися на те, що відбувається. Деякі стверджують, що особисто бачили на землі трупи дівчаток і хлопчика 8-10 років. Однак серед офіційних документів про жертви серед дітей інформації немає.

За спогадами очевидців, вся площа була залита кров’ю — на сонці вона швидко засихала, і весь асфальт був в бурих плямах. Влада намагалася змити сліди крові струменем з пожежної машини, але потім вирішила заасфальтувати наново всю площу. Незважаючи на розстріл, демонстрації в місті продовжувались. Але незабаром почалися масові арешти, а провину за розстріл мирних людей влада поклала на «хуліганів».

Загалом було затримано 240 осіб і мітинги пішли на спад. У Новочеркаську провели «відкритий і публічний» суд над затриманими. Тим, хто йшов у перших лавах і вів себе активно пред’явили звинувачення. Сімох людей розстріляли, а ще 105 осіб отримали терміни від 10-ти до 15-ти років.

Справу про розстріл людей в Новочеркаську було засекречено аж до розвалу СССР. Лише в 1992-му році було відкрито кримінальну справу за цим фактом проти Хрущова і ще кількох керівників ЦК, яку закрили у зв’язку зі смертю фігурантів. Реабілітація засуджених новочеркаських демонстрантів відбулась лише в 1996-му році.

Як повідомляла група «ІС», в РФ хочуть заборонити заперечувати домінуючу роль СРСР у перемозі над Гітлером.


Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на аккаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу.

загрузка...

Свежее

«Загроза з Криму нікуди не зникла»: командир угруповання військ «Південь» відвідав Херсонщину. ФОТО

Командир угруповання військ "Південь" генерал-майор Ігор Танцюра продовжує вивчати стан справ в зоні відповідальності, де виконують завдання військовослужбовці-вартові півдня...