«Розстріляне Відродження»: 27 жовтня відзначають роковини більшовицької розправи над українською інтелігенцію

-

Читайте также

27 жовтня відзначають роковини початку розстрілів української культурної, наукової та політичної еліти в карельському урочищі Сандармох – тих, кого називають «розстріляним Відродженням». Ця кривава подія стала одним із сумних символів Великого терору, організованого та здійсненого більшовицьким режимом, пише АрміяInform.

Найбільшу групу в’язнів – 1111 осіб, за наказом з Кремля розстріляли з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року. Серед приречених на смерть були 290 українців – всі, як зазначалося у «розстрільних списках» – «українські буржуазні націоналісти».

Серед них: фундатор нового українського театру Лесь Курбас; один із найталановитіших українських прозаїків Валер’ян Підмогильний; драматург, громадський і освітянський діяч, газетяр, редактор Микола Куліш; науковець, поет, перекладач західноєвропейської та античної літератури Микола Зеров; історик, політичний діяч Матвій Яворський; український політик, громадський діяч, прем’єр-міністр УНР, один із засновників УАПЦ Володимир Чехівський та багато інших.

Перші акції Червоного терору почалися ще в 20-х роках, але свого апогею, небаченого і нечуваного розмаху сягнули в 30-х роках. Сталіну потрібна була слабка республіка, повністю залежна від волі Кремля. Українська  еліта була знищена.

У липні 1997 року громадські активісти віднайшли місце масових страт людей. Вони з’ясували, що лісове урочище Сандармох (близько 10 гектарів) стало братньою могилою для майже 7 тис. розстріляних органами НКВС людей різних національностей. 27 жовтня того ж 1997 року тут вперше провели Дні пам’яті, в яких взяла участь й делегація з України. Було встановлено дерев’яний український хрест. 2004 року Товариство української культури «Калина» коштом світового українства спорудило у Сандармоху гранітний козацький хрест «Убієнним синам України».

 


Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу

загрузка...

Свежее

Еще один российский регион остался на зиму без угля

Регионы Сибири один за другим сообщают о сложностях с поставками угля для котельных на старте отопительного сезона. 
Вслед за...