Як російська пропаганда лякає фейками про угорські війська під кордоном з Україною

-

Читайте также

Брутальна інформаційна кампанія, яка почалась із телеграм-каналів, була розгорнута на тлі чергового загострення між Києвом і Будапештом через нову угорсько-російську газову угоду. Вона передбачає транзит газу до Угорщини в обхід України, йдеться у матеріалі видання Infopost Media.

Привід та хронологія

Нещодавно, у понеділок, 27 вересня, в Будапешті було підписано новий 15-річний контракт на постачання Газпромом газу до Угорщини. Згідно з ним, Угорщина має отримати з Росії 4,5 млрд кубометрів газу на рік, що складає приблизно половину від загальної потреби країни. Та ключовим є інше: газ за умовами нового контракту йтиме до Угорщини не через Україну, як раніше, а в обхід – Австрію та, насамперед, Сербію, продовженням “Турецького потоку”.

Цей контракт було підписано за 2 дні до того, як у Будапешті мала відбутися Спільна міжурядова українсько-угорська комісія з питань економічного співробітництва під керівництвом міністрів МЗС двох країн Петера Сійярто та Дмитра Кулеби.

Зрештою, українська сторона оголосила про демарш через нову угорсько-російську газову угоду та перенесення засідання комісії на невизначений термін, а також звернулася до Єврокомісії з проханням перевірити коректність угоди з Газпромом. 

Обидві сторони викликали послів.

Медіа-цунамі

Після цих подій, увесь тиждень, тема стала скандальною не тільки в Україні та Угорщині, в Європі загалом. 

Угорська сторона, в тому числі на рівні міністра МЗС та навіть особисто прем’єра Віктора Орбана, наполягала, що нова угода – це її суверенне право та внутрішні справи, в які ніхто не може втручатися.

Українська сторона наголошувала, що подібні контракти та руйнування попередніх транзитних домовленостей створюють загрозу не тільки для України, а всієї Європи, а угорсько-російська газова угода є репетицією запуску Північного Потоку 2 та використання газу як гібридної зброї. 

Утім, цікавою є реакція російської сторони. Якщо прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков обмежився коментарем про те, що Україна не може втручатися в угорсько-російську газову угоду, то речниця російського МЗС Марія Захарова вдалася до традиційної недипломатичної тактики:

“Коли наступного разу наші західні партнери відзначатимуть “дні жертв тоталітаризму”, киваючи в бік пострадянського простору, нехай згадають, що живильним середовищем для його становлення є доноси на сусідів через заздрість”. 

Цю ж тактику “розпалювання ворожнечі” синхронно застосували російські та пропросійську медіа, при чому провокуючи ворожнечу якраз між українською та угорською стороною. 

Фейк про стягнення угорських військ до кордонів з Україною і не тільки

Вже цього тижня, коли “газова” напруга між Україною та Угорщиною почала згасати у медіапростір було вкинуто кілька вкрай небезпечних наративів.

4-5 жовтня відразу на кількох майданчих з’явилися новин з наступними наративами, які одночасно спрямовані як проти України, так і проти Угорщини, більше того, провокують обидві сторони на протистояння:

1) Україна спробує помститися Угорщини за нову газову угоду з Газпромом через тиск на угорську громаду, яка компактно проживає на Закарпатті

2) Угорщина ухвалила рішення про передислокацію своїх військ з заходу на схід країн, до кордонів з Україною. 

Цю, абсолютно бездоказову та вигадану інформацію, почали поширювати відразу кілька телеграм-каналів, а саме “Цибуля”, “Шептун”, “Меркантилізм“.

А вже з посиланням на них цю інформацію поширили “стовпи” російської пропаганди News-Front, Antifashist та інші, які з 2014-го просувають наратив про громадянську війну в Україні, а також про територіальні претензії до України з боку її західних сусідів, насамперед, Польщі та Угорщини, які начебто прагнуть повернути свої історичні землі, як це зробила Росія з Кримом і Донбасом. 

Фактчекінг

Попри очевидну абсурдність оприлюдненої російськими та проросійськими медіа інформацію, редакція Infopost.Media додатково перевірила факти щодо начебто виявлених на Закарпатті листівок з погрозами проти угорців та передислокацію угорських військ, включно зі спецназом, під кордони з Україною, і це не відповідає дійсності.

Водночас, ця російська інформаційна спецоперація була побудована на іншому підгрунті та приводах:

1) у понеділок, 4 жовтня, СБУ оприлюднила інформацію про попередження російської спецоперації на Закарпатті

2) 28 вересня в прямому ефірі телеканалу “Україна 24” представник ВО “Свобода”, діючий голова Тернопільської облради та в минулому нардеп, Михайло Головко зробив неприпустиму заяву, коментуючи нову угорсько-російську газову угоду:

“У нас є питання угорської діаспори на Закарпатті, можна взагалі трошки жорсткіше на них “наїхати”, дати їм зрозуміти: або ви дружите з Україною і підтримуєте Україну і дружні відносини, економічні зв’язки, а якщо ви співпрацюєте з Росією, нашим ворогом – то відповідно ми з вами будемо по-іншому спілкуватися й говорити”.

Ці ж слова представника ВО “Свобода” фактично дослівно відтворюють російські пропагандистські медіа, але уже у вигляді “експертного коментаря” Олександра Дудчака, якого представляють як політолога та економіста. Він начебто ще 30 вересня заявив російським медіа наступне:

“Украина может попытаться отомстить Венгрии, оказав дополнительное давление на Закарпатье и венгерскую диаспору в стране. Об этом уже говорили некоторые украинские политики. Могут провести какие-то обыски, найти, например, запрещенную литературу и обвинить невинных людей в сепаратизме, если буду действовать в русле украинской логики. Тем самым они могут сделать хуже сами себе, потому что венгров с украинцами связывают все меньше вещей”.

Перевірити, чи дійсно пан Дудчак зробив таку заяву важко, хоча людина з таким ім’я і прізвищем, яка представляється як експерт, часто фігурує в цій ролі та коментує різні питання для російських пропагандистських медіа як то Украина.ру, РИА, Спутник.

Висновки

Таким чином, використовуючи певне фактологічне підґрунтя та маніпулюючи їм, ця російська інформаційна спецоперація намагається створити новий контекст українсько-угорської суперечки – реанімуючи старі фейки про громадянську війну в Україні (в нашому випадку між українцями та угорцями) та територіальні претензії західних сусідів до України (у нашому випадку Угорщини на Закарпаття).  

​​Ксенія Ілюк, аналітик ГО “Детектор медіа”:

“Канали Шептун (57 000 підписників) і Цибуля (18 400 підписників) є анонімними телеграм-каналами, тобто про їх авторів та бенефіціарів нам нічого не відомо. Обидвом канали овіяні аурою містичності та інсайтів й позиціонують себе “правдорубами”, мовляв, дають правду, яку замовчують інші. Моніторинги показують, що обидва канали поширюють антидемократичні та проросійські меседжі. Канал “Шептун” є широко відомим у тісних колах. На цей канал часто посилаються проросійські медіа в Україні та російські медіа, як-то Украина.ру чи Новороссия”.

Обидва канали активно посилаються на інші телеграм-канали, які регулярно просувають антизахідні та проросійські меседжі. Серед них є як анонімні канали, так і з публічним власником, як-то канали народних депутатів. 


Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на аккаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу.

загрузка...

Свежее

Країна без олігархів: як Польщі вдалося уникнути союзу великого бізнесу та влади

У політиці й економіці багатьох пострадянських країн, включаючи Україну, істотну роль відіграють олігархи — власники великого бізнесу, які сильно...