ГоловнаНовиниЯк Європа може захистити українське небо: що відомо про проєкт Sky Shield

Схожі публікації

Як Європа може захистити українське небо: що відомо про проєкт Sky Shield

Понад сотня винищувачів європейських військово-повітряних сил можуть захистити Київ та захід України від російських атак, не провокуючи ширший конфлікт із Москвою. Про це йдеться у плані Sky Shield, розробленому військовими експертами, повідомляє The Guardian.

Його прихильники стверджують, що “Небесний щит” стане зоною повітряної охорони Європи, яка діятиме окремо від НАТО. Це допоможе припинити атаки російських крилатих ракет і безпілотників на міста та інфраструктуру. План також може стати частиною “перемир’я в небі”, запропонованого президентом України Володимиром Зеленським цього тижня.

Згідно з планом, зона захисту охопить три діючі атомні електростанції України, а також міста Одесу та Львів. Лінію фронту чи схід країни у зону не включили.

Як зазначають у нещодавно опублікованому матеріалі, захист неба може “досягти більшого військового, політичного та соціально-економічного впливу, ніж 10 тисяч європейських сухопутних військ”. Іншими словами – миротворчого контингенту, розміщення якого в Україні обговорюють останнім часом Франція і Британія.

Серед прихильників “Небесного щита” – Філіп Брідлав, колишній генерал ВПС США та верховний головнокомандувач НАТО в Європі, сер Річард Ширрефф, колишній генерал британської армії та заступник верховного головнокомандувача НАТО на початку минулого десятиліття, а також колишній президент Польщі Олександр Квасьневський, повідомляє британське видання.

Ініціативу також підтримав колишній міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс. “Впровадження Sky Shield стане важливим компонентом активізації Європи, гарантуватиме ефективну безпеку України”, – цитує його The Guardian.

Варіанти захисту неба над Україною вже обговорювали на початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року, але не мали прогресу. Проте після гострої зустрічі Зеленського з президентом США Дональдом Трампом у Вашингтоні ініціатива отримала новий імпульс. “Після того як США призупинили військову допомогу та обмежили передачу розвідданих Києву, Європа прийшла до швидкого усвідомлення, що континенту доведеться взяти на себе провідну роль у підтримці України”, – пише The Guardian.

Sky Shield розробили колишні планувальники британських повітряних сил спільно зі збройними силами України. План розглядали європейські міністерства оборони, але у європейських лідерів не було справжнього бажання санкціонувати патрулювання українського неба, поки триває війна.

Тепер залучені сторони вважають, що темпи подій останнього тижня спонукають знову повернутися до обговорення цієї ініціативи. Вона також показує, що захист українського неба є важливою частиною гарантій безпеки в разі припинення вогню.

Водночас, західні політичні кола занепокоєні тим, що винищувачі країн-членів НАТО можуть призвести до небезпечної ескалації бойових дій, якщо літак будь-якої сторони атакують чи зібʼють.

Однак прихильники плану стверджують, що “ризик для пілотів Sky Shield є низьким”, оскільки Москва не наважувалася відправляти свої бойові літаки за межі лінії фронту. За словами розробників схеми, фактична відстань від російських літаків буде у “понад 200 км”.

росія регулярно атакує Україну ракетами та безпілотниками далекого радіусу дії. Після зупинки військової допомоги США Україна може відчути нестачу ракет для зенітних комплексів Patriot, які є важливою частиною протиповітряної оборони Києва та інших міст.

У середу українські військові заявили, що росія запустила 181 безпілотник і чотири ракети. Внаслідок російського ракетного удару по Кривому Рогу загинули четверо людей і понад 30 отримали поранення.

Як повідомлялось, ЄС за допомогою кредитної програми ReArm Europe обсягом у 800 млрд. євро зможе переозброїти Європу та озброїти Україну у її екзистенційній боротьбі проти російської агресії.


Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!

Стрічка новин