Колишній військовий, а тепер засновник благодійної громадської організації «Національні цінності Україна» Роман Машовець, розповів виданню Тиждень, які проблеми та перепони існують у процесі відправки до США на лікування поранених бійців ЗСУ.

Як розказав Машовець, існує програма Secretarial Designee Program, нею опікується Міністерство оборони США. На сьогодні для допомоги нашій країні залучено два джерела — програма з фінансування іноземних армій (Foreign Military Financing, FMF)  та USAI. Доповненням до закону було визначено, що українська сторона може витрачати гроші на немедичні аспекти і брати їх з бюджету USAI. Але прицьому за 2018 рік жоден український поранений не поїхав на лікування до Америки за цією програмою. Коли це стало відомо, Роман Машовець розпочав процес спочатку.

«Я брав участь в засіданні Українського конгресового комітету Америки. Це громадська організація українців, які фокусують увагу політиків США на питаннях України, що потребують рішення на законодавчому рівні. Іншими словами, вони підказують конгресменам, які саме закони необхідно приймати заради допомоги Україні. Крім того долучилися й такі організації як Центр україно-американських відносин (Center for US-Ukrainian Relations) та Фонд США-Україна (US-Ukraine Foundation). Найактивнішими учасниками процесу були Тамара Галло-Олексі (Tamara Gallo-Olexy), Андрій Добрянський (Andrij Dobriansky), Андрій Футей (Andrew Futey), Микола Грицьков’ян (Mykola Hryckowian), Михайло Савків (Mykhailo Sawkiw) та Волтер Заріцький (Walter Zaryckyi)», — розповів він.

Важливо те, що на 2019 рік заплановано $250 млн на військову допомогу та ще $445 млн. на змішані активності, в тому числі й медичне обслуговування.

«На сьогодні десять поранених пройшли необхідні обстеження та селекцію американськими лікарями, в січні цього року остаточно було прийнято рішення щодо цих бійців. Щодо роботи в Україні. Я не є політично заангажованою особою, і завдяки підтримки моїх побратимів фінансово незалежний від держави і фінансових кланів. Я констатую факт і відпрацьовую діючи програми згідно поточної ситуації. Насправді, дуже важко працювати з «космонавтами», називаю тих, хто не володіє реальною ситуацією і живе в іншому паралельному світі», — зазначив Машовець.

«Міністр оборони має підписати розпорядження, яким передбачається розрахунок витрат для відправки першої групи з десятьох поранених до США. Якщо простіше, то МОУ має скласти рахунок-фактуру, який буде сплачено з фонду USAI. 

Варто зазначити, що відправка поранених на лікування в США важлива не лише для них самих. Це й значущий момент для взаємовідносин між Сполученими Штатами та Україною», — додав експерт. Машовець висловив надію, що під час зустрічі з Дональдом Трампом український президент порушить це важливе питання.

Раніше повідомлялося про те, що «руський мір» остаточно знищив медицину в «лнр».