Справа про зниклі ікони: куди поділись безцінні раритети з Києво-Печерської лаври

-

Читайте также

Справа про зниклі релігійні цінності з Києво-Печерського заповідника розслідується вже два роки. Служба безпеки України недорахувалася там принаймні десяти ікон. Були обшуки, були слідчі дії. Але поки не чути, де ж святині. Журналісти «5 каналу» намагались з’ясувати, які святині втратила лавра, і на якому етапі зараз розслідування цієї резонансної справи.

Ця майже детективна історія зі зникненням релігійних святинь розпочалася восени 2018-го. Перша масштабна ревізія в Києво-Печерській лаврі за останні тридцять років. Міністерство культури та Служба безпеки не дорахувалися низки цінностей ХІХ століття.

При цьому митрополит Павло каже: «Ніхто не переписував уночі, ніхто нікого не штурмував і не турбував».

А речниця СБУ Олена Гітлянська каже: «Перевірка виявила, що бракує принаймні 10 ікон. Тому всі матеріали були передані національній поліції і було порушено кримінальне провадження за частиною 3, статті 191. Це «Привласнення і розтрата майна в особливо великих розмірах». Це санкція статті від трьох до восьми років».

Ревізію провели не лише в монастирі, а й у помешканні самого намісника лаври. СБУ тоді підозрювало митрополита в розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Куди ж поділися ікони, митрополит Павло тоді не коментував.  Принагідно згадав, що і його самого колись обікрали: «Винесено було 5 ікон. Забрали, вибачте, ящик горілки, яка там була».

Як сталося, що печерські ікони зникли просто з-під носа і в монастиря, і в заповідника, що ділить із ченцями одну територію? Запитуємо в керівника пам’ятки. Олександр Рудник, в.о. генерального директора національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, говорить: «Ми закриті повністю. Сюди запускають тільки окрему частину співробітників. – А хворі ченці де? – Вони внизу, закриті. В телефонному режимі спілкуємося, звичайно, так».

Слово «крадіжка» тут воліють не говорити вголос. І посилаються на версію керівництва лаври.

«Можливо, утилізовані. Можливо, вони були комусь передані. В якийсь із монастирів. Можливо, утилізовані. Це вже підписував намісник Павло. Знаєте, дуже багато чого пишуть у ЗМІ. І викрадати такі ікони й продавати їх – вони не варті того, щоб їх продавати», – говорить Олександр Рудник.

Не лише ікони, а й хрест та потир – чаша для богослужіння – зникли. Це частина речей, які ще 2013-го передав національний заповідник із музейних державних фондів у користування монастирю. Головна зберігачка заповідника каже: святині належали не до основного фонду, а до допоміжного. А це означає, що їхня цінність на папері не закріплена.

Ірина Мартинюк, головний зберігач фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, говорить: «Зараз важко сказати, яку вони становили на той час або на сьогодні культурну цінність. Неможливо».

Такої самої думки і виконувачка обов’язків міністра культури Світлана Фоменко, яка на час ревізії в лаврі теж працювала в міністерстві: «Ці всі речі не занесені до державної частини музейного фонду. Вони належать до науково-допоміжної частини. Експерти-мистецтвознавці ще не прийняли рішення, що це культурні цінності, які дуже цінні для держави».

Із власних джерел «Підсумкам тижня» вдалося отримати точний перелік украдених раритетів із лаври. У ньому – дев’ять ікон кінця ХІХ століття з печерськими святими, «Богоматір Іверська», «Богоматір Сухо-Калігорська».

Показуємо цей перелік знавцю святинь Київської Русі, мистецтвознавцю, професору Київської православної богословської академії Дмитру Степовику. Він вражений.

«Вони дуже цінні, я думаю, що від 10 до 50 тисяч доларів чи євро кожна з цих ікон могла би коштувати. Всі ікони лаврської київської тематики дуже популярні в світі. Це набиває ціну. Ікони виконані чудесною школою, очолюваною Рокачевським. Це друге набиває ціну. Третє – ікони походять із самого монастиря», – пояснює мистецтвознавець.

Мистецтвознавець вважає, що найцінніша в цьому переліку – високоякісна копія Вишгородської ікони Богоматері ХІІ століття. В Росії вона відома як «Володимирська». Вивезення її оригіналу до Москви багато століть тому мистецтвознавці називають крадіжкою тисячоліття. Таких випадків, коли святині Київської Русі нахабно цупили і перевозили до Білокам’яної, історія знає безліч.

Про можливе вивезення до Росії не лише частини печерських ікон, а й мощів святих, раніше заявляло й попереднє керівництво заповідника, й народні депутати. Нарікали: держава втратила контроль над своїми ж святинями. Ще 2013-го уряд Азарова віддав лаврі більшість споруд на території Києво-Печерського заповідника. Нині на сайті президента з’явилася петиція про розірвання договору про оренду. Звернення до гаранта підписали 27 тисяч людей.

Тетяна Попова, ексзаступник міністра інформполітики, каже: «Мінкульт має право на перевірки. А СБУ має право на заведення кримінальних справ, якщо щось відсутнє. І якщо це постійно відбувається, відповідно, щонайменше, печери, можна було б вивести з-під їх підпорядкування».

Світлана Фоменкко, в.о. міністра культури України, каже: «А як ви перевірите мощі, яким тисячу років, що це самі ті мощі? Мощі є цінними з точки зору релігійних обрядів, з точки зору релігійних практик. Із точки зору законодавства щодо охорони культурної спадщини і культурних цінностей мощі не є цим артефактом і об’єктом».

В УПЦ Московського патріархату замість реакції на гучне розслідування дістаємо погрози.

Хто став володарем печерських ікон, нині з’ясовують слідчі. Відколи прогримів скандал, жодних публічних заяв від правоохоронців не чути. Але «Підсумки тижня» довідалися: розслідування вже доповнили новими фактами розкрадання майна.


Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на аккаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу.

загрузка...

Свежее

Отношения ЕС и РФ могут еще больше ухудшиться: заявление Борреля

Отношения между Евросоюзом и Российской Федерацией замкнуты в "негативную спираль" и могут еще больше ухудшиться. Об этом заявил глава...