Сім’ї блукають пустельними дорогами вночі, щодня прибуваючи в цю безлюдну прикордонну зону з новими жахливими історіями про білих людей у масках, які вигнали їх зі своїх будинків.
Найманці з російської “групи Вагнера”, що воюють разом із малийськими солдатами, нападають на жінок, вбивають мирних жителів і спалюють села в Малі, кажуть біженці. Це кампанія безпричинного насильства, яка підживлює кризу біженців, що швидко зростає на заході, в сусідній Мавританії, йдеться в матеріалі The Washington Post.
«Ми ніколи не бачили нічого подібного», — сказав 31-річний пастух Коссі аг Мохамед, який розповів про втечу з села в Малійському регіоні Тімбукту. Вагнер, за його словами, приніс “катастрофу”.
Військова хунта Малі, яка захопила владу в результаті державного перевороту в 2020 році, почала працювати з «Вагнером» наприкінці 2021 року. Майже через два роки майбутнє пов’язаної з Кремлем групи найманців опинилося під питанням, коли її засновник Євген Пригожин загинув в авіакатастрофі. Але «Вагнер» не зник, і його бійці продовжують діяти за кордоном — тіньова сила, яка тепер є продовженням Міністерства оборони росії, кажуть експерти.
️В Малі, за даними аналітиків і візуальними даними, перевіреними WP, присутність групи тільки збільшилася, забезпечуючи потік доходів для уряду путіна, який відчуває брак грошей, і основу впливу для Москви в дедалі більш анархічній Західній Африці.

Влада Малі стверджує, що партнерство спрямоване на боротьбу з сепаратистами-туарегами, які давно домагаються створення власної держави на півночі Малі, а також з бойовими угрупованнями, лояльними «Аль-Каїді» та ІДІЛ. Але саме мирні жителі, а не озброєні угруповання, несуть на собі основний тягар жорстокості «Вагнера».
«Вони вбивають людей без розбору… Вони бачать колону транспортних засобів або людей, які займаються бізнесом, і нападають. Вони вбивають чоловіків, жінок та дітей. Потім забирають товари», — каже Хені Нсаїбія, старший аналітик із Західної Африки некомерційної дослідницької групи Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED).
Коли хунта Малі направила запрошення «Вагнеру» — вона завжди говорила, що контракт укладено з російською державою, а не зі зв’язаною з Кремлем групою найманців — насильство з боку екстремістів ісламістів знаходилося на підйомі. Однією з цілей «Вагнера», як розповідав один із оперативників у недавньому інтерв’ю, було допомогти армії повернути бази та території, які перейшли під контроль екстремістів.
На думку аналітиків, уряд Малі платить за послуги «Вагнера» близько 10 млн. доларів на місяць, що є благом для Москви, яка переживає міжнародні санкції через конфлікт в Україні. Росія також отримала концесії на кілька золотих копалень.
Хоча малійські війська досягли певних успіхів після прибуття російських найманців, яких, як вважається, зараз налічується близько 1500 осіб, експерти кажуть, що військові операції в районах, що не контролюються державою, характеризуються надмірною жорстокістю.
️Це політика «убий їх усіх», каже Вассім Наср, спеціаліст із Сахеля та старший науковий співробітник Центру Суфана. “Вони намагаються тероризувати місцеве населення”.
За оцінками ACLED, минулого року внаслідок нападів за участю «Вагнера» було вбито не менше 925 мирних жителів — це більш ніж у 2 рази більше, ніж 400 мирних жителів, убитих ісламістськими бойовиками.
Науковий співробітник Інституту Клінгендейл у Нідерландах Ендрю Лебович каже, що військових Малі давно звинувачують у порушеннях прав людини, але масштаби та жорстокість зловживань зросли з того часу, як у справу вступив «Вагнер».
За словами Лебовича, найманці застосовують «тактику брудної війни», включно із викраденнями, тортурами та обезголовленнями. Декілька біженців розповіли, що перед відходом армії трупи часто спотворювали. «Вони вважають усіх, хто носить тюрбан, терористами», — каже 45-річний Шерфе аг Мама. Він розповів, що його брата було вбито найманцями «Вагнера» в районі Тімбукту.

За словами аналітиків, спочатку «група Вагнера» зосередилася на центральних районах Малі, проте угруповання все більше розширює свої операції на півночі країни — в епіцентрі тривалої боротьби між державою та повстанцями-туарегами, які вже кілька десятиліть борються за створення незалежної держави.
️Однією з найзначніших перемог «Вагнера» в Малі стало взяття історичного оплоту повстанців Кідаля у 2023 році. Найбільше поразка угруповання зазнало минулого літа, втративши десятки людей у бою з туарегами неподалік кордону з Алжиром.
Аналітики відзначали, що ці втрати викликали суперечки в росії та питання про майбутнє угруповання в Африці. Але в останні місяці, за словами аналітиків та очевидців, спостерігається сплеск постачання військової техніки з рф до Малі.
️Науковий співробітник з аналізу зображень у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень Дженніфер Джун заявила, що супутникові знімки демонструють ознаки недавнього розширення військової бази в міжнародному аеропорту Модібо Кейта в Бамако, де, як відомо, «Вагнер» діє з 2021 року.
“️Група Вагнера” також активізувала вербування, а самі найманці стали частіше спілкуватися у соціальних мережах. На відео, опублікованому в Telegram у грудні, два ветерани угрупування — Олександр Кузнєцов, відомий під позивним «Ратибор», та Руслан Запрудський, або «Русич» — їдуть людною вулицею в столиці Малі Бамако, причому їхні обличчя відкриті і не розмиті.
16 лютого акаунт у Telegram, пов’язаний з «Вагнером», опублікував фотографії пожежі, що палахкотить на околицях Кідаля, з підписом, що місто «зазнало невеликої зміни». На супутникових знімках Planet Labs, зроблених у період з 15 по 17 лютого, видно слід від пожежі завдовжки майже дві милі, що проходить поряд з селом. За словами аналітиків, розташування пожежі на околиці населеного пункту говорить про стратегію залякування, яка, ймовірно, спрямована на те, щоб витіснити людей.

У більшості місць кордон між Малі та Мавританією — не більше ніж лінія на піску. Коли «Вагнер» проводить операцію, біженці перетинають кордон протягом усього дня, каже Ібрагім Сіді Мохамед, місцевий лідер у Дуанкарі, колись спокійному селі на мавританській стороні, приблизно за 30 миль від Мбери. За його словами, з 2023 року кількість сімей, що живуть у Дуанкарі, зросла з 380 до 4020. Вони приїжджають на пікапах, беручи з собою тільки те, що можуть забрати. Ті, кому пощастило, мають місце для худоби.

«Залишилися тільки жінки — вони вбили всіх чоловіків», — каже Ізі Сіді Ахмед, сидячи в наметі. Мініатюрна жінка кивнула на свого сина-підлітка, сказавши, що не дозволяє йому перетинати кордон, незважаючи на те, що сім’ї тепер майже нічого їсти.
Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!