На екстреному саміті 6 березня лідери Європейського Союзу розглянуть варіанти обходу угорського вето стосовно збільшення оборонних витрат та подальшої допомоги Україні.
Про це повідомляє агентство Bloomberg.
За інформацією посадовців, Брюссель уже вживає заходів для нейтралізації позиції Будапешта, щоб зберегти підтримку України у протистоянні російській агресії та посилити європейську оборонну промисловість. Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен підтвердила існування планів створення партнерства між країнами, яке дозволить обійти будь-яку внутрішню опозицію.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вже оголосила кілька ініціатив, які не потребують схвалення всіх держав-членів. Серед них – виділення 150 мільярдів євро у вигляді нових позик та надання країнам більшої фінансової гнучкості для оборонних витрат.
Однак європейські дипломати визнають, що масштаб викликів вимагає радикальніших заходів. Одним із варіантів могло б стати залучення сотень мільярдів через спільний борг, проти чого категорично виступає угорський прем’єр Віктор Орбан. Такий крок потребує одностайного рішення всіх членів ЄС.
Катажина Писарська, голова Варшавської конференції з безпеки, вважає, що пошук механізмів протидії Орбану “стає екзистенційним питанням для ЄС”. “Найближчими тижнями очікую спроб обійти Угорщину через тіснішу співпрацю та формування коаліції країн, готових діяти”, – зазначила вона.
Терміновість у виділенні фінансування зросла після того, як президент США Дональд Трамп цього тижня заблокував подальшу допомогу Україні. Це змусило європейські країни терміново переглянути свої бюджети, з Німеччиною на чолі ініціативи.
Орбан, який послідовно виступає проти надання Україні зброї та безпекових гарантій, став єдиним лідером ЄС, що повністю підтримав нову американську адміністрацію. Угорщина була єдиною європейською країною, яка проголосувала разом зі США проти резолюції ООН, що засуджує російське вторгнення. Орбан також відвідав Трампа одразу після зустрічі американського президента з Володимиром Зеленським 28 лютого.
Під час закритої наради представників ЄС 4 березня Угорщина висловила принципові заперечення щодо планів спільного запозичення і дала зрозуміти, що готова ветувати загальну заяву на надзвичайному саміті.
Голова Європейської Ради Антоніу Коша спробує досягти консенсусу з Орбаном під час саміту, але якщо це не вдасться, блок зосередиться на пошуку обхідних шляхів, а не на затяжних дискусіях.
Наразі основним варіантом підтримки України розглядається формування групи держав-членів ЄС у співпраці з Великою Британією для забезпечення безпекових гарантій, що дозволять зміцнити будь-яку потенційну мирну угоду між Києвом і Москвою.
“Коаліція готових діяти країн – саме те, що нам потрібно для подолання перешкод в ухваленні рішень, які вимагають консенсусу в ЄС”, – наголосила глава МЗС Фінляндії.
Експерти зазначають, що такі кроки можуть лише відтермінувати критичний момент, коли блоку доведеться продовжувати санкції проти росії, включно із заморожуванням активів російського центробанку та низкою фінансових, торговельних і енергетичних обмежень.
Орбан неодноразово заявляв про бажання скасувати санкції і, ймовірно, наполягатиме на цьому, особливо якщо з’являться ознаки послаблення американських обмежень щодо росії.
Брюссель вже розглядає механізми збереження санкцій через рішення, що потребують лише більшості голосів, або через ініціативи на рівні окремих держав. Однак це буде складно, оскільки чинне законодавство ЄС вимагає одностайності.
Катажина Писарська підкреслює, що Брюсселю необхідно переглянути принципи формування зовнішньої політики: “ЄС давно потребує усвідомлення, що нинішня система застаріла і не дозволяє реагувати з необхідною швидкістю”.
Як раніше повідомляла група ІС, Німеччина є лідером серед країн Європи по створенню спільних оборонних підприємств з Україною.
Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!