Захід готується покінчити з останніми валютними «кубушками» Кремля

-

Читайте также

Заморозивши половину валютних резервів рф, наклавши окремі санкції на золотий запас і залишивши Центробанк росії лише з юанями, західні країни готуються вдарити по останнім доступним Кремлю запасам твердої валюти. Десятки мільярдів доларів на рахунках Газпромбанку можуть згоріти внаслідок нових санкцій Євросоюзу, які глави МЗС країн ЄС планують затвердити на початку жовтня, пише Finanz.

Газпромбанк, який став хабом для розрахунків за газ, залишається єдиним великим російським держбанком, який зберігає доступ до міжнародних розрахунків: він уникнув потрапляння під блокуючі санкції ЄС, залишається учасником міжнародної платіжної системи SWIFT і може проводити платежі в євро.

Де-факто третій у рф за розміром активів банк став новим центробанком, вважають експерти. У той час як Банк росії під управлінням Ельвіри Набіулліної ліквідований як суб’єкт світової фінансової системи, його рахунки заарештовані, а провести валютні угоди немає можливості навіть на Московській біржі, Газпромбанк акумулює на своїх рахунках надлишок валюти за нафту та газ.

Взявши на себе функцію, яку раніше виконував ЦБ рф, ГПБ накопичує «нові російські ЗВР». А їх обсяг може досягати 76,5 млрд. доларів лише за другий квартал — у таку суму оцінюється профіцит поточного рахунку платіжного балансу (тобто різниця між основними валютними потоками в країну та з неї).

Банк навіть може корегувати курс рубля, проводячи інтервенції. Але санкції ЄС можуть покінчити з його резервами: за даними Bloomberg та EUObserver, чиновники розглядають можливість відключення Газпромбанку від SWIFT, після чого операції з десятками мільярдів євро накопиченої валюти стануть для нього навряд чи можливими.

Слідом під ударом може виявитися й інша велика «кубушка» Кремля – валютні запаси Сургунафтогазу, четвертого за обсягами видобутку нафтової компанії росії, справжні власники якої залишаються таємницею за сімома печатками вже понад 10 років.

На торгах Московської біржі у понеділок акції «Сургута» очолили падіння, втрачаючи у моменті на 25% (привілейовані) та 20% (звичайні). Обвал, через який біржі довелося призупиняти торги (з переведенням у дискретний аукціон), це результат побоювань інвесторів за валютні накопичення компанії, вважають аналітики.

Не маючи боргу та не інвестуючи у придбання, Сургутнафтогаз роками акуратно складував валюту на банківських рахунках і на кінець 2021 року мав близько 55 млрд. доларів (згідно зі звітністю щодо МСФЗ та оцінки ДПБ).

Але тепер доля цих запасів, які перевищують ЗВР більшості країн світу, може підвиснути у повітрі. На ринку побоюються, що нові обмежувальні заходи можуть призвести до повної зупинки електронних операцій із доларом. Такий сценарій можливий, якщо під санкції потраплять структури Мосбіржі, зокрема Національний кліринговий центр.

Про ризики санкцій проти НКЦ, який проводить кліринг біржових угод, 22 вересня заявив голова наглядової ради торгового майданчика Сергій Швецов. Він попередив, що біржа може припинити торги доларом, а бізнес щодо їх організації – продати.


Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter – посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу

Свежее

Як прикордонники навчалися протидіяти ядерній контрабанді. ФОТО та ВІДЕО

Спеціалісти з виявлення радіоактивних матеріалів провели для прикордонників Морської охорони курс з питань протидії незаконному переміщенню радіоактивних речовин через...