За словами двох дипломатів ЄС та двох чиновників, країни Балтійського моря вивчають нові заходи щодо затримання суден, які вони підозрюють у перерізанні кабелів та незаконному перевезенні російської нафти, використовуючи для цього всі можливі способи — від законів про піратство до правил страхування, повідомляє Politico.
️Фінляндія, Естонія, Литва та Латвія розглядають можливість використання міжнародного права для захоплення судів із екологічних чи піратських причин, повідомили чиновники на умовах анонімності. Країни можуть спільно розробити нові національні закони для захоплення більшої кількості суден у морі.
Нові пропозиції з’явилися на тлі загального розчарування тим, що західні санкції проти росії не діють. Москва продовжує перевозити свою нафту і ухилятися від санкцій, покладаючись на «тіньовий флот», що постійно зростає — старі судна з неясною формою власності і невідомою страховкою. Російський експорт нафти та газу приносить Кремлю близько половини доходів.
«Майже 50% санкційної торгівлі [російською нафтою] йде через Фінську затоку», – сказав міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна. Є екологічні загрози, є атаки на нашу підводну інфраструктуру. «Тепер питання в тому… що ми можемо зробити з цими кораблями? – Сказав він, – Ми не можемо перекрити все море, але ми можемо контролювати більше. … Є багато можливостей».
Переговори отримали новий імпульс після того, як у грудні Фінляндія захопила судно тіньового флоту, підозрюване в саботажі кабелів електропередачі та телекомунікацій у Балтійському морі. ️За словами чиновників, ідеї, що розглядаються, діляться на три категорії:
По-перше, влада могла б захоплювати судна, які ризикують завдати шкоди місцевому довкіллю, наприклад, внаслідок розливу нафти.
По-друге, країни могли б використовувати закони про піратство для захоплення суден, що загрожують критично важливій підводній інфраструктурі.
По-третє, якщо міжнародне право не спрацює, країни також обговорюють можливість спільного запровадження нового національного законодавства, щоб полегшити захоплення суден, що знаходяться далі у морі.
За словами чиновників, це може включати вимогу до танкерів у Балтійському морі використовувати встановлений список надійних страховиків.
У всіх випадках, додали вони, країни проситимуть ЄС координувати зусилля.
За словами міністра енергетики Литви Жигімантаса Вайчюнаса, заява ЄС про те, як країни можуть інтерпретувати міжнародне право, може стати одним з перших кроків у зміцненні легітимності цих нових зусиль.
Балтійське море – найважливіша артерія для російської торгівлі нафтою. Минулого року 348 суден тіньового флоту, що становлять 40 відсотків від загального обсягу продажу нафти в росії, вийшли з портів Балтійського моря.
Як повідомляла група “ІС”, тіньовому флоту рф можуть закрити проходи через протоки країн Балтійського басейну.
Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!