ГоловнаЕкономікаАмериканська компанія допомагає зберегти працездатність українських ядерних реакторів - WSJ

Схожі публікації

Американська компанія допомагає зберегти працездатність українських ядерних реакторів – WSJ

Після лютого 2022 року Україна різко припинила закуповувати ядерне паливо у Москви — свого головного постачальника в галузі, на яку припадало понад половину вироблення електроенергії в країні.

Тепер відоме ім’я в американській промисловості допомагає підтримувати реактори у робочому стані та пропонує іншим країнам, що залежать від електростанцій радянської розробки, альтернативного постачальника, повідомляє The Wall Street Journal.

Компанія Westinghouse Electric, яка протягом двох десятиліть намагалася протистояти домінуючому становищу росії в Україні, тепер виробляє паливні пучки, сумісні з усіма реакторами країни, і працює над планом, який дозволить Україні розпочати виробництво частини цього палива самостійно. Україна також планує збудувати дев’ять реакторів, спроектованих компанією Westinghouse.

Стрімкий перехід України знаменує собою велику міжнародну перемогу Заходу, який давно прагне підірвати домінуючий стан росії у цій галузі та пов’язаний з ним політичний вплив.

Початок повномасштабного конфлікту у 2022 році підштовхнув Україну та Westinghouse до прискорення вже розпочатих робіт, закріпивши відрив України від росії та проклавши шлях для європейських країн з аналогічними реакторами радянської розробки. росія є домінуючим світовим постачальником послуг з конверсії та збагачення урану – двох найважливіших етапів у ланцюжку вироблення атомної енергії. Вона не є основним виробником паливних пучків, які упаковують збагачений уран контейнер, який можна завантажувати в реактор. Але протягом багатьох років вона була єдиним постачальником палива для реакторів ВВЕР (водно-водяний енергетичний реактор, – ред.) радянської конструкції, 34 з яких сьогодні працюють у країнах ЄС та в Україні.

Westinghouse неодноразово намагалася прорватися на ринок постачання палива для ВВЕР за часткової підтримки уряду США. У 2000-х роках компанія поставила паливо для кількох реакторів, але зіткнулася з технічними проблемами в Чехії та Україні, які змусили її змінити конструкцію палива. Часом їй було важко конкурувати з низькими цінами, які пропонують паливна компанія ТВЕЛ, підрозділом російської держкорпорації «Росатом».

Спроби витіснити ТВЕЛ зіткнулися із протидією Москви. Росатом платив журналістам за публікацію хибних історій про зусилля Westinghouse, щоб посіяти в Україні та на Заході страх перед «другим Чорнобилем».

Після 2014 року зусилля Києва щодо зниження залежності від росії стали більш актуальними. Український Енергоатом збільшив закупівлі паливних збірок Westinghouse, і на початок 2022 року 6 із 15 українських реакторів було завантажено паливом цієї компанії.

Westinghouse, яка тепер належить Канаді зі штаб-квартирою в Пенсільванії, також розпочала роботу з постачання в Україну паливних збірок для іншої моделі реактора ВВЕР — ВВЕР-440. Україна має два, і компанія спочатку планувала перше постачання для одного з них цього року.

У 2022 році росія окупувала Запорізьку атомну електростанцію та націлилася на інші об’єкти енергетичної інфраструктури, використовуючи ракети та безпілотні літальні апарати з вибухівкою. Керівник Енергоатому Петро Котін розумів, що діяти треба швидко. Без постачання палива для ВВЕР-440, яке розробляла компанія Westinghouse, один із реакторів України міг бути зупинений, що погіршило б брак електроенергії. “Хлопці, нам потрібно збільшити швидкість”, – сказав Котін телефоном гендиректору Westinghouse Патріку Фрагману.

Далі була гонка з високими ставками, щоб зробити паливо і завантажити його в реактор поблизу міста Рівного, яке періодично зазнавало обстрілів, хоча й знаходилося далеко від лінії фронту.

Щоб виготовити паливо для України, Westinghouse закупила нове виробниче обладнання та перепрофілювала існуючі інструменти. Вона змушувала постачальників прискорювати виконання замовлень, що часто обходилося у кругленьку суму. Щоб прискорити виробництво, компанія надрукувала деякі складні компоненти методом 3D-друку, що дозволило забезпечити більш стабільну якість.

У вересні, за кілька днів до того, як реактор у Рівному мали перезавантажити, нові паливні зборки були готові. Гендиректор Westinghouse Патрік Фрагман приїхав до Рівного для участі у заході та з посмішкою позував для фото з головою Енергоатому Петром Котіним та міністром енергетики України Германом Галущенком, одягненими у зелену армійську форму.

Весною цього року Westinghouse поставила першу партію палива для ВВЕР на атомну електростанцію в Болгарії і заявила, що постачання до Чехії має відбутися цього року. Компанія «Енергоатом» заявила, що працює над планами будівництва нового заводу на південь від Києва, де вона планує виготовляти власні паливні зборки, розроблені Westinghouse.

У квітні робітники заливали цемент для підготовки до будівництва двох ядерних реакторів за проектом Westinghouse на Хмельницькій АЕС, яка, як сподівається Енергоатом, перевершить Запорізьку і стане найбільшою ядерною установкою в країні та в Європі.


Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!

Стрічка новин