ГоловнаАналітикаУ ЦПД спрогнозували посилення російських інформаційних загроз на другу половину лютого 2025...

Схожі публікації

У ЦПД спрогнозували посилення російських інформаційних загроз на другу половину лютого 2025 року: з чим це пов’язано

Прогноз Центру протидії дезінформації щодо інформаційних загроз на другу половину лютого 2025 року.

1. Посилення дезінформаційних кампаній рф до третьої річниці початку повномасштабного вторгнення в Україну

Центр прогнозує посилення пропагандистських кампаній рф до річниці початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Очікується, що пропагандисти активізують свої зусилля щодо виправдовування збройної агресії проти України та героїзації її учасників. Очікується, що в росії та на окупованих територіях відбуватимуться пропагандистські заходи, спрямовані на мілітаризацію дітей та формування у них вигідного кремлю бачення щодо війни. Йдеться про «патріотичні» лекції та фільми про війну, культурні заходи з безпосереднім залученням дітей, так звані уроки мужності, на які будуть запрошені учасники війни.

2. Дискредитація українсько-британських відносин у контексті того, що Велика Британія готова розмістити свої війська в Україні для забезпечення виконання будь-яких мирних угод

Центр прогнозує посилення дезінформаційної кампанії рф щодо відносин між Україною та Великою Британією. Не виключено, що пропагандисти посилюватимуть спроби дискредитувати підписаний 16 січня договір про 100-річне партнерство між Україною та Великою Британією.

Пропаганда рф поширюватиме наративи, що Україна нібито втрачає суб’єктність та суверенітет і перетворюється на «колонію Великої Британії». Начебто тепер британці «всього за три мільярди на рік» отримають українські надра та всі корисні копалини. Також не виключене поширення наративу про те, що саме завдяки доступу до корисних копалин України уряд Великої Британії готовий надати миротворців і таким чином нібито закріпити свій контроль.

Основою для цього наративу стануть маніпуляції навколо змісту угоди, викривлення її норм і відверта дезінформація. Насправді договір не містить пунктів, які б вимагали від України передачі своїх надр чи права їх розробляти Британії. Водночас уряд Великої Британії готовий надати миротворців Україні, аби убезпечити її від подальшої агресії з боку рф.

3. Спроби ru-пропаганди поширювати наратив щодо «відсутності потреби в посиленні обороноздатності ЄС» у контексті Мюнхенської конференції з безпеки

Центр прогнозує, що на тлі інтенсифікації політичного діалогу про мирне врегулювання в Україні, яке може передбачати подальший ріст ролі європейських держав у гарантуванні безпеки на континенті, російські агенти впливу можуть поширювати наративи про відсутність необхідності в нагальних додаткових кроках із посилення обороноздатності країн ЄС.

Активізація цієї риторики очікується у зв’язку з Мюнхенською конференцією з безпеки, яка проходила з 14 по 16 лютого, та вважається однією з ключових подій для визначення майбутньої стратегії ЄС і НАТО щодо росії.

російська пропаганда та агенти впливу намагатимуться позиціонувати збільшення витрат на оборону як марнотратство, а заклик США до таких дій — як зухвалість та нехтування інтересами європейських держав. Ймовірно, російські пропагандисти активізують зусилля з підбурення критики НАТО та місцевих урядів, які нібито жертвують добробутом власного населення задля перешкоджання примарним загрозам.

російська пропаганда, ймовірно, поширюватиме наративи про «військову втому» Європи, стверджуючи, що настав час для «реалістичного діалогу» на умовах москви. Інформаційна діяльність російських агентів впливу також може бути спрямована на нормалізацію ставлення до рф і російського суспільства в Європі. Також можливе наголошення на економічних труднощах у ЄС та заклики до «відновлення вигідних відносин з росією» задля стабілізації цін на енергоносії та відновлення торгівлі.

4. Маніпуляції на тлі візиту спеціального представника Президента США з питань рф і України Кіта Келлога до країн ЄС та України

Центр прогнозує, що протягом візиту спеціального представника Президента США з питань рф і України Кіта Келлога до Європи та України російські пропагандисти можуть поширювати маніпулятивні наративи про те, що США «здають» Україну. Сам візит Кіта Келлога може зображуватися як тиск Вашингтона на європейські держави та український уряд.

Крім того, не виключені кампанії, націлені на дискредитацію самого спеціального представника Президента США та розповсюдження фейків щодо нього, аби дискредитувати американських представників і затягнути процес переговорів.

5. Маніпуляції навколо переговорів щодо завершення війни в Україні, а також звинувачення у спеціально сфабрикованих злочинах

Центр прогнозує, що російська пропаганда продовжить поширення маніпуляцій навколо можливих переговорів про мир та ініціатив США щодо цього.

Своїми маніпуляціями ворог намагатиметься сформувати уявлення, ніби Україна не хоче вести переговори та навмисно їх зриває, що перемовини з Україною «неможливі», а продовження війни є «необхідністю». Також Центр прогнозує посилення розповсюдження ворожого наративу про нібито необхідність «великим державам» вирішувати питання без участі України. Попри чітку демонстрацією Києвом готовності до справедливого діалогу, кремль буде переконувати, що саме українська сторона хоче продовження війни. На тлі можливої зустрічі американської та російської делегацій в Саудівській Аравії для української аудиторії ворог буде намагатися поширити наратив, ніби Трамп і путін вирішують долю України без України, а Трамп «зливає Україну путіну».

У рамках цієї стратегії Центр прогнозує також активізацію дезінформаційної кампанії «звірства ЗСУ». Пропаганда ворога поширюватиме чергові фейки про нібито злочини українських військових як аргумент проти діалогу з Україною.

Зрив ротації місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС може бути частиною пропагандистської стратегії з виправдання росією відмови від ведення переговорів з Україною. росія систематично блокує ротацію експертів МАГАТЕ, а потім звинувачує Україну в цьому. Так рф прагне дискредитувати нашу державу, формуючи в очах західної спільноти уявлення, що прямий діалог з Україною нібито неможливий. Також ru-пропаганда використовує маніпуляції на цю тему, щоб звинуватити у затягуванні війни Україну.

6. Активізація дезінформаційної кампанії про нібито наявність територіальних зазіхань щодо України з боку її західних сусідів

Центр прогнозує, що на тлі початку ведення переговорів щодо завершення війни можлива активізація риторики про нібито наявність територіальних претензій з боку сусідів та закликів до «поділу України». росія систематично вдається до подібних інформаційних провокацій. Таким чином держава-агресорка намагається поставити під сумнів територіальну цілісність України, непорушність кордонів в Європі та легітимність міжнародно визнаних угод.

Відтак у контексті переговорного процесу щодо врегулювання війни рф, ймовірно, буде намагатися перевести дискусію з необхідності відновлення територіальної цілісності України до нібито «історично справедливого» загарбання росією «її територій». Також подібна риторика є частиною зусиль кремля з підриву дипломатичної підтримки України та дестабілізації ситуації в Європі.

7. Дискредитація мобілізації в Україні та Сил оборони України з метою послаблення їхніх дій

Центр прогнозує поширення пропагандистських наративів, пов’язаних зі змінами щодо набору на військову службу за контрактом чоловіків віком від 18 до 24 років, запроваджені Міністерством оборони України. Не виключено, що росіяни широко просуватимуть тезу про те, що це нововведення є нібито «квитком в один кінець». Також поширюватимуть тези про те, що українська влада «забула про військових, які воюють на фронті з початку повномасштабного вторгнення рф», віднісши до «другого сорту», порівняно з контрактниками 18-24 років.

Мета цієї дезінформаційної кампанії – дискредитація призову тих українців, які не досягли 25 років, з метою зниження бойового потенціалу ЗСУ.

На тлі цієї інформкампанії російська пропаганда поширюватиме наративи про нібито успіхи армії рф, паралельно наголошуючи на «деморалізації» українських військових. При цьому росія активно використовує призовників у війні проти України, незважаючи на офіційні заяви про те, що вони не беруть участі в бойових діях. Є численні докази того, що російських строковиків відправляють на фронт, іноді під тиском або через примусову «контрактну» службу.

Нагадаємо, як повідомляла раніше група “ІС”, інформаційна війна росії становить зростаючу загрозу для Заходу.


Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на  акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на  наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!

Стрічка новин