Суперечка на Балканах: чому блокується вступ Північної Македонії до ЄС

-

Читайте также

Привид нової балканської суперечки готується до прогулянки брюссельськими коридорами. Софія не на жарт зчепилася зі Скоп’є через національну ідентичність і вимагає визнання того, що історично і мовно Північна Македонія є болгарською. Ціна питання — членство Північної Македонії в ЄС.

У грудні мають розпочатися переговори про вступ Північної Македонії до ЄС. Країна чекала на це 15 років — саме стільки вона перебуває у статусі «держави-кандидата». За цей час вдалося розв’язати тривалу суперечку з Грецією щодо назви країни. У березні цього року Північна Македонія приєдналася до НАТО і розраховувала на швидке приєднання і до ЄС, пише DW.

Аж тут з’явилася Болгарія.

Минулого тижня увагу північномакедонських медіа привернув документ зі складною назвою «Пояснювальний меморандум про відносини між Республікою Болгарія та Республікою Північна Македонія у контексті процесу ЄС із розширення, асоціації та стабілізації». Документ на шести сторінках Софія розіслала у столиці 26-ти країн ЄС — він містить болгарське трактування історичних питань.

Серед іншого, у Софії вважають, що після завершення Другої світової у Північній Македонії «мали місце етнічні та лінгвістичні маніпуляції». Далі у документі зазначено, що «процес приєднання Республіки Північна Македонія є гарною нагодою для керівництва країни покінчити з ідеологічною спадщиною та практиками комуністичної Югославії», а «процес розширення не має легітимізувати етнічні та лінгвістичні зміни, які виникли у часи колишніх авторитарних режимів».

Згідно з болгарською офіційною інтерпретацією історії, слов’янські жителі Північної Македонії насправді є болгарами, які говорять болгарською мовою. Штучну «македонську» ідентичність їм нав’язав комуністичний режим Йосипа Броза Тіто шляхом «промивання мізків».

Ці твердження не нові. Насправді, таку позицію у Софії відстоюють ще з 1950-х років. У минулому вона вже спричиняла конфлікти між двома країнами на міжнародній арені. Тепер же Болгарія використовує свою перевагу членства у ЄС, тоді як сусідня країна тільки йде до повноправної участі у союзі.

Голова секції студій Південно-Східної та Східної Європи в Університеті Регенсбурга, професор Ульф Бруннбауер каже, що болгарський меморандум є «спробою нав’язати власні націоналістичні погляди на історію та культуру іншої країни та її народу». За словами науковця, «це якби Німеччина говорила австрійцям, що вони німці. Або ж, коли б Данія вважала норвежців якоюсь аномалією, адже вони були частиною їхньої імперії, а норвезька мова сформувалася пізніше данської», — сказав він у коментарі DW.

Слід зазначити, що документ викликав обурення не лише у Північній Македонії, але й у частини болгарських інтелектуалів. Віцепрем’єр Північної Македонії Нікола Дімітров сказав, що «мова не є фактором визнання чи невизнання, адже у XXI столітті, особливо в Європі, у праві на самовизначення та самовираження не може бути відмовлено».

Болгарський соціолог Івайло Дітчев сказав DW, що головним посланням документу «є те, що Північної Македонії не існує, а якщо ця нова нація послідовно відмовляється самоліквідуватися — у Болгарії це вважають агресією».

У Брюсселі поки не коментували цю суперечку. Та Німеччина, яка зараз здійснює чергове головування у ЄС, закликала обидві країни розв’язати її на основі роботи комісії істориків.

Як повідомляла група ІС, комісар Євросоюзу з питань розширення заявив про те, що в ЄС узгодили початок переговорів про членство Албанії і Північної Македонії.

Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу

загрузка...

Свежее

Оккупанты повысили в Донецке тарифы на содержание домов

В оккупированном Донецке повысили тарифы на услуги по содержанию многоквартирных жилых домов, сооружений и придомовых территорий с 1 января...