«Розважальний» тік-ток і дезінформація щодо України: дослідження

-

Читайте также

Тікток часто вважають «аполітичним», мовляв, користувачі мережі шукають там розваг, смішних відео та простих тем. Натомість дослідження показують, що політичні теми в таких соціальних мережах є.

Про це пише Управління стратегічних комунікацій ЗСУ.

Ба більше, під гумористичними роликами часто ховаються суспільно-політичні теми, теорії змов та дезінформація. Чудовим прикладом того, як політичні теми проникають у тікток незвичним для цієї мережі способом є тема «Північного потіку-2», яку дослідила аналітик Детектор медіа Ксенія Ілюк.

Отож, як йдеться в дослідженні за пошуковим запитом та гештеґами, що стосуються російсько-німецького газогону, в тіктоку близько тисячі відео. Переважна більшість із них — російською. Це можна побачити зокрема за кількістю переглядів за гештеґами. Так, найпопулярнішим є гештеґ «северныйпоток2» — понад 22,5 мільйона переглядів. На другому місці «северныйпоток» (6 мільйонів переглядів) і лише на третьому місці — #nordstream2, хоч і за цим гештеґом є значна частка російськомовних відео.

Найбільше на тему газогону в тіктоку, як вже зазначалось, саме російськомовних відео. Значна частина — вирізки цитат із політичних токшоу на російському чи українському телебаченні з коротким текстом поверх відео. Такий формат у тіктоку на інші теми теж є, проте в меншості.

Російськомовні відео про газогін у тіктоку поширюють аналогічні пропагандистські та дезінформаційні меседжі, що і в інших соціальних мережах. Серед ключових — «неможливість Європи вижити без газогону» та «Україна очікувано провалилась і її чекає занепад». Чи не всі ключові маніпулятивні меседжі щодо газогону зібрані у відео користувача, підписаного як «Степан Олегович Дегтярев» (38 тисяч підписників). Автор представляє себе як «будущий депутат Госдумы» й регулярно викладає відео про Україну й російсько-німецький газогін. Підписи до відео про Україну говорять самі за себе: «Украины нет», «Вот это позор», «Украина замерзает. Итоги года».

Одним із найпопулярніших відео на тему газогону є уривок ефіру телеканалу «Россия 24» з виступом президента Сербії: він говорить, як сильно потрібен «Північний потік-2» Росії. Ролик користувача vsevidyashee_okko (12 тисяч підписників) набрав понад 1,4 мільйона переглядів. Схожих акаунтів, що публікували ролики про газогін, десятки. Більшість тиражують вирізки ефірів російських телеканалів.

Такі ж меседжі є в роликах на тікток-сторінці видання пропагандистського російського «Украина.ру», яке не тільки робить вирізки з ефірів, а й креативніше інтерпретує ситуацію.

Аналіз роликів про «Північний потік-2» у тіктоку свідчить, що складні політичні теми не оминають аудіовізуальні мережі, відомі жартами й танцями. Дотримання класичного формату не є обов’язковою вимогою для успіху в тіктоку. Неформатні для тіктока вирізки з ефірів телеканалів — чи не основний тип роликів у російськомовному сегменті про «Північний потік-2».

Аналіз чітко показує, що російська дезінформація щодо України в тіктоку є. Хоча креативності в таких відео про газогін небагато, проте навіть вирізки з токшоу набирали сотні тисяч, а то й мільйон переглядів. Зараз виглядає, що стратегія таких профілів — мінімум витрат на створення контенту, якомога більша кількість роликів. Якщо стратегія зміниться й ми побачимо адаптацію проросійських меседжів під тренди тіктока, їхня ефективність може вирости в рази.

Як повідомляла група «ІС», в Україні розроблено та введено в експлуатацію інформаційно-аналітичну систему «СОТА».


Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на аккаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу.

загрузка...

Свежее

Чистки в ОРДО: так называемый «министр ЖКХ» пожаловался на отстранение от «кормушки»

Так называемый "министр ЖКХ ДНР" Сергей Наумец сообщил о "сфабрикованном" против него в ОРДО "деле о закупках мусоровозов", которые...