Цього тижня у Службі зовнішньої розвідки Росії повідомили про те, що українські спецслужби за сприяння “західних кураторів” нібито готуються підірвати судно у Балтійському морі, причому використовуючи російські міни. Вкрай абсурдна заява, але, знаючи специфіку роботи СЗР РФ, можна говорити про те, що це цілком може бути формат анонсу власних диверсій.
Згідно з версією російської СЗР, у Балтійському морі буде нібито проведено терористичний акт, організований українськими та західними спецслужбами, спрямований на дискредитацію Росії, і він стане приводом для закриття російським суднам проходу через Балтику.
Сама ця версія, що пролунала від СЗР РФ, виглядає безглуздо і вкрай гротескно. Наприклад, якщо цей теракт хочуть організувати західні спецслужби, то навіщо залучати Україну, яка не має й близько виходу до Балтійського моря? Адже все можна провести самостійно, без зайвих проміжних ланок!
Вся абсурдність заяв російської СЗР такою і залишалася б, якби не знати, що за останні роки, особливо за керівництва Сергія Наришкіна, ця структура перетворилася на генератор диких фейків. При цьому сам глава СЗР РФ дуже часто виступав як прямий спікер і ретранслятор цих фейків з екранів телевізора, принизивши себе до рівня “балакучої голови”. Але такий нинішній статус Служби зовнішньої розвідки Росії – генерувати фейки, за якими пізніше відпрацьовуватимуться значно серйозніші операції. І потім у російського представника при ООН та інших персоналій буде виправдання – мовляв, ми ж вас попереджали.
У такий спосіб СЗР РФ анонсувала терористичний акт, що готується в Балтійському морі, спрямований на якесь іноземне судно, заздалегідь зазначаючи, що “це не вони”. Але навіть якщо й так, то із чим можуть бути пов’язані такі дії?
Балтійське загострення
З кінця 2024 року Балтійське море стало епіцентром гібридного протистояння. Так, з 17 на 18 листопада 2024 року було пошкоджено два підводні телекомунікаційні кабелі BCS East-West Interlink і C-Lion1. Через місяць, 25 грудня, був пошкоджений силовий кабель Estlink 2, що призвело до скорочення поставок електроенергії в Естонію. У всіх випадках підозрюваними були судна російського тіньового флоту, які перебували в тій зоні в момент пошкодження.
Очевидно, що Росія, яка використовує наявні у неї можливості, а саме багате минуле і досвід глибоководних диверсій, розгорнула в Балтійському морі гібридну війну проти країн, які мають до нього вихід.

Варто зазначити, що такі загрози були завжди, а дії Росії в Балтиці часто виходили за межі дозволеного. І не лише у кордонах Балтики.
Наприклад, влітку 1991 року команда бойових плавців Балтійського флоту ВМФ РФ здійснила мінування п’яти нафтовидобувних платформ в акваторіях Північного та Норвезького морів у районі Шетландських островів (60-62 грд. північної широти та 1-4 грд. східної довготи). Міни встановлювалися під опорами і маскувались донними відкладеннями та сміттям із платформ.
Для виконання поставлених завдань застосовувалося гідрографічне судно “ГС-301” з екіпажем у 15 осіб, яке спочатку було виготовлено за проєктом 872 з подальшим застосуванням як спеціальне розвідувальне судно.
1 липня 2019 року в Баренцевому морі сталася катастрофа на надсекретному підводному човні АС-12 “Лошарик”. У день НП він проводив навчання з порушення цілісності та здійснення прослуховування підводних цивільних та іноземних військових кабелів зв’язку, відпрацювання розміщення елементів російської позиційної системи підводного спостереження “Гармонія” (аналог SOSUS) і розміщення на морському дні виробів, призначених для боротьби з американською гідроакустичною протичовновою системою SOSUS.
У квітні 2019 року норвезькі рибалки виловили в районі Фіннмарк кита-білуху із закріпленою на ньому камерою типу GoPro. Саме білух, хоч би як це звучало дивно, часто використовує для своїх завдань Головне управління глибоководних досліджень ВМФ РФ, до якого були приписані загиблі на підводному човні АС-12 офіцери.
Також повідомлялося, що бійці російського спецназу часто відвідували територію архіпелагу Шпіцберген та материкову частину Норвегії, проводячи там розвідку місцевості, вивчали важливі об’єкти інфраструктури. МО Норвегії тоді відмовилося коментувати цю інформацію – по суті, не спростувавши її.
Навіть сьогодні Росія є серйозною загрозою безпеці та стабільності в регіоні. Але з урахуванням розуміння ступеня цієї загрози та можливостей країни-агресора виникає питання: з якою метою росіяни можуть піти на вчинення теракту в Балтиці? Якою є мета настільки ризикової операції проти судна однієї з європейських країн?
Переслідувані цілі
Росія завжди використовувала терор для того, щоб прискорити процес досягнення своїх цілей. У більшості випадків це тиск на країни Заходу і не лише для поступок у тих чи інших питаннях. Навіть зараз, коли Дональд Трамп часто вимовляє миротворчі промови, а Путін імітує готовність до діалогу, Росія продовжує завдавати по тиловій Україні ракетних ударів та нальотів дронів – зокрема й по таких об’єктах, як Чорнобильська АЕС.
Росія гібридними операціями минулого року завдала серйозних пошкоджень європейській інфраструктурі, кабелям зв’язку та енергозабезпечення. Але 8 лютого раптово щось трапилося з кабелем “Ростелекому”. У цю гру можна грати вдвох? Цілком можливо і не виключено, що це був сигнал Росії саме з таким посилом. Але Москва не звикла зупинятися, отримавши ляпас, – їй потрібно більше.
Терор у Балтиці під чужим прапором зі звинуваченнями на адресу України та західних спецслужб може стати спробою Росії протидіяти санкціям проти її тіньового флоту, проти підтримки України, в ультимативній формі вимагати тиску на Україну щодо мирних переговорів у форматі капітуляції.
Загроза закриття для Росії проходу через Балтійське море, а вона цілком реальна, для неї не така страшна, як програш у війні з Україною. Як дозвіл Європі відповідати на гібридні загрози. Як втрата статусу головного гопника під’їзду, якого вже ніхто не боїться і кожен сам готовий йому навалювати.
Тому Росія, користуючись серйозним досвідом проведення диверсій, справді може зайнятися системними атаками на цивільні судна європейських країн у Балтійському морі, розгорнувши гарячу гібридну війну у регіоні. Причому це повністю відповідає амбіціям Кремля.
Нагадаю, а то багато хто про це забув, що у планах Москви після швидкої перемоги над Україною входила пряма конфронтація з НАТО, яка мала розпочатися з удару по країнах Балтії та відрізання їх по Сувальському коридору. І дуже сумніваюся, що в Кремлі від цих планів відмовилися. Хіба що могли змінити формат ведення цієї війни на більш гібридне забарвлення. Принаймні поки що.

У зв’язку з цим рівень загрози для Балтики за останні дні тільки зріс. Потурання, що триває, і спроби умиротворення Росії призводять до того, що затиснутий у кут щур у відчаї стає тільки сміливішим.
Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко
Матеріал опубліковано в межах спільного проєкту OBOZ.UA та групи “Інформаційний спротив”
Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!