путін прямо не погрожує застосувати ядерну зброю — ISW

-

Читайте также

Оголошення путіна про «часткову мобілізацію» від 21 вересня підтвердило багато проблем, з якими стикається росія в ході вторгнення в Україну, та які Москва навряд чи зможе вирішити в найближчі місяці. Наказ путіна про мобілізацію частини російського «навченого» резерву, тобто осіб, які пройшли обов’язкову строкову службу, не створить значної бойової сили для росії найближчими місяцями. Цього може бути достатньо, щоб підтримувати нинішній рівень чисельності російських збройних сил у 2023 році за рахунок компенсації російських втрат, хоча навіть це не ясно. Міністр оборони росії сергій шойгу заявив в інтерв’ю 21 вересня, що це відбуватиметься поетапно, що, ймовірно, запобіжить будь-якому раптовому припливу російських військ, який міг би різко змінити хід війни. Таким чином, часткова мобілізація росії не позбавить Україну можливості звільнити більше своєї окупованої території восени та взимку, пишуть аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

Путін і Шойгу категорично заявили, що будуть мобілізовані лише резервісти, які пройшли військову службу, давши зрозуміти, що росія не розширюватиме призову на військову службу. Шойгу також заявив, що студентів це не торкнеться і наказав їм спокійно займатися навчанням. Ці коментарі були спрямовані на те, щоб розсіяти побоювання російського населення, що «часткова мобілізація» є прикриттям для загальної військової повинності.

Незрозуміло, яку частину російського резерву вже перекинули для бойових дій в Україні. Повідомляється, що у листопаді 2021 року представники західної розвідки заявляли, що росія закликала «десятки тисяч резервістів» у рамках своєї довоєнної мобілізації. У червні 2022 року українські військові повідомили, що російські війська направили 80 тисяч осіб із мобілізаційного резерву для бойових дій в Україні. Російські військові, ймовірно, закликали найбільш боєздатні резерви під час тієї довоєнної мобілізації, що дозволяє припустити, що нинішня часткова мобілізація розпочнеться із залучення менш боєздатного особового складу із самого початку.

Російські резервісти початково погано навчені та не проходять перепідготовку після закінчення терміну призову. Обов’язкова військова служба у росії триває лише рік, що дає призовникам мало часу, щоб навчитися бути солдатами. Відсутність перепідготовки після цього початкового періоду прискорює деградацію набутих солдатських навичок із часом. Шойгу послався на намір закликати резервістів з «бойовим досвідом», але небагато російських резервістів, крім тих, хто зараз служить в Україні, мають бойовий досвід.

Повідомлення суперечать один одному щодо того, скільки часу на підготовку отримають резервісти, покликані у ході часткової мобілізації. Шойгу описав передбачуваний процес навчання, під час якого мобілізованих резервістів знайомлять чи повторно знайомлять із діями екіпажу, групи, відділення, та, нарешті, взводу, перед тим як відправляти в бій. Цей процес має зайняти тижні, якщо не місяці, щоб перевести резервістів із громадянського життя у стан готовності до війни. Повідомляється, що голова Комітету ради федерації з оборони та безпеки Віктор Бондарєв заявив, що мобілізовані резервісти тренуватимуться понад місяць, перш ніж їх відправлять на фронт. З іншого боку, військовий комісаріат у Курській області, як повідомляється, оголосив, що резервісти віком до 30 років будуть направлені на фронт негайно, без додаткової підготовки.

Путін не говорив категорично, що російська ядерна парасолька накриватиме анексовані території України, і не прив’язувала мобілізацію до анексії. У своєму виступі він торкнувся часткової мобілізації, референдуми про анексію на окупованих росією територіях України та можливості ядерної війни, але як окремих тем, а не як єдиного цілого. Той факт, що він торкнувся усіх трьох тем в одному виступі, означає певний зв’язок, але він щосили намагався уникнути явної демонстрації такого зв’язку.

Путін сформулював можливість застосування росією ядерної зброї в контексті передбачуваних загроз Заходу застосувати ядерну зброю проти росії. Він стверджував, що західні офіційні особи говорили про «можливість та допустимість застосування зброї масового знищення, ядерної зброї, проти росії». Він продовжив: «Я хочу нагадати тим, хто дозволяє собі такі заяви про росію, що наша країна також має різні засоби нападу…».

Його коментар на цю тему завершується зауваженням, що росія застосує всі засоби, які є в її розпорядженні, у відповідь на загрозу «територіальної цілісності нашої країни, для захисту росії і нашого народу». Цей коментар можна інтерпретувати як заздалегідь пов’язаний з окупованими територіями України, які незабаром будуть анексовані, але його розміщення в мові та контекст жодним чином не роблять таку інтерпретацію очевидною. Мова путіна у цьому коментарі не відрізняється від офіційної політики Кремля чи від попередніх заяв російських офіційних осіб. Слова путіна не слід сприймати як явну погрозу про те, що росія застосує ядерну зброю проти України, якщо Україна продовжить контрнаступ проти окупованих територій після анексії.

Путін також не пов’язував анексію з частковою мобілізацією, обстоюючи необхідність часткової мобілізації посиланням на протяжність ліній, на яких зараз воюють російські війська, та на допомогу Заходу Україні. Він зазначив, що лінія фронту тепер тягнеться більш ніж на тисячу кілометрів, що пояснює, чому потрібно більше російських сил. Він і Шойгу також наголошували на фальшивому наративі про те, що росія воює не з Україною, а з НАТО і Заходом. Ця розповідь не нова. Це навіть не дуже відрізняється від первісних помилкових виправдань, висунутих путіним перед тим, як він наказав вторгнення в лютому. Формальна позиція Кремля вже давно полягає в тому, що НАТО підштовхує Україну до війни з росією, що НАТО готується передати Україні ядерну зброю, а сили НАТО займають чи готуються зайняти позиції в Україні. Повторення цієї лінії путіним та шойгу не відображає ескалації їхньої риторики.

Часткова мобілізація росії не змінить хід війни цього року і може так вплинути, як і не вплинути на здатність росії продовжувати операції на нинішньому рівні наступного року. Україна та Захід не повинні ані відмахуватися від цього, ані перебільшувати це.

Ключові висновки:

  • Оголошена путіним «часткова мобілізація» не вплине на хід війни в найближчі місяці.
  • Путін прямо не погрожував застосувати ядерну зброю, якщо Україна продовжить контрнаступ зі звільнення окупованих територій після російської анексії.
  • Українські сили, ймовірно, продовжили наступ у районі Лиману.
  • ЗСУ завдали ударів на північ і схід від Херсона в рамках операції з руйнування російської логістики у Херсонській області.
  • Українські та російські джерела виявили три зони кінетичної активності 21 вересня: на північний захід від міста Херсон, поблизу українського плацдарму на річці Інгулець та в районі Високопілля.
  • Суб’єкти рф (регіони) продовжують зусилля щодо криптомобілізації, незважаючи на заяву путіна про часткову мобілізацію.
  • Окупаційні адміністратори, ймовірно, посилюють правоохоронні та фільтраційні заходи на окупованих територіях України у рамках підготовки до фіктивних референдумів про анексію росією.

Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter – посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу

Свежее

Війська рф на Бахмутському напрямку не засвоїли уроків минулих кампаній — ISW

Російські зусилля навколо Бахмута показують, що російські сили зовсім не засвоїли уроків з попередніх кампаній із великою кількістю жертв,...