Нагадую, березень – місяць жахів. Тож усе в рамках патології. Наблизимо ситуацію поступово.
1.Для початку зафіксуємо головне. Матеріальний результат (на полі бою, наприклад) – досягається нешвидко, є інерція. Тижні, місяці. А інформаційний результат досягається миттєво, як тільки сигнал проникає в голову і підкорює свідомість. Завдання інформаційного результату – максимально прискорювати матеріальний.
У всьому, що зараз відбувається, явно окреслилися дві позиції.
Перша – фактор часу. Час первинний. Рахунок йде на лічені тижні-місяці. Трамп зробив очевидну ставку на бліцкриг. Тому що в нього час закінчується швидше за всіх. Час – це найтвердіша валюта зараз, найрідкісніший метал. ЄС буде тягнути час і торгуватися. Росія буде тягнути і торгуватися. Нас будуть інформаційно і не тільки спопеляти, тому що ми – найслабша і залежна ланка. З виду.
Друга. У діях Трампа видно чітку лінію – вони націлені на зміцнення ядра підтримки. Завдання таких дій – щоб ядро фанатиків стояло горою за Трампа, а всі інші металися і кричали від жаху, втративши здатність діяти організовано і досягати своїх цілей. Можна тупо знехтувати фактами і талдичити про 350 ярдів і біолабораторії, бо це вражає ядро.
Тому, коли вам пропонують метатися і кричати від жаху – не варто цього робити. На ситуацію не вплинете, тільки втомитеся.
Основна загроза для Трампа – значне падіння рейтингу вже через кілька місяців, коли не буде явних результатів. Щоб пом’якшити і уповільнити наслідки, накачуються всі форми ірраціональної віри в лідера, найбільш махрове мракобісся, яке прямим текстом озвучують голова ФБР, генеральний прокурор та інші особи. Це інквізиція з опричниками в одному флаконі. Навіть аятоли не виглядають чимось сильно далеким. А корейський пухкенький записує в блокнот.
Для занурення в атмосферу рекомендую подивитися установче засідання кабінету Трампа. Це зібрання секти змовників, які починають релігійну війну з поправкою на методи 21 століття. З першочерговим завданням – зламати систему стримувань і противаг всередині США, щоб захопити абсолютну владу.
Тому зараз треба ментально вистояти.
2.Новини останніх днів виглядають приблизно так.
Іран, за всією видимістю, взяв курс на вихід з діалогу і створення ядерної бімби. ЗМІ ганяють інформацію, що протягом 2 місяців Тегеран здатний зробити штук 6-7 бімб. Якщо це правда, значить у найближчі тижні Ізраїль буде змушений вжити заходів.
З 1 березня виникли передумови для зниження градуса напруженості між курдами і турками. Фахівці з регіону вказують, що наслідки будуть у діапазоні між розколом всередині курдів з продовженням боротьби частиною груп і поступовою інтеграцією курдів у Туреччині та Сирії. Нічого ще неясно, але ланцюжок наслідків – посилення позицій Туреччини, передумови для виведення турецьких і американських військ із Сирії, наростання ризиків для Ізраїлю, який, згідно публікацій у медіа, намагається знайти баланс у вигляді збереження російських військових баз.
Підсумовуючи, у найближчі місяці Близький Схід може стати джерелом яскравих сюжетів, на тлі яких навіть ми загубимося.
Вчора ж Трамп, говорячи про розвиток індустрії чипів у США, закінчив думку словами «…якщо з Тайванем щось станеться». Цікаво, що такого і чому може статися з Тайванем? Філіппіни нападуть? Виглядає як лобове підбурювання до війни.
Щоб перейнятися атмосферою, рекомендую почитати книгу Кріса Міллера «Чипова війна» (Наш формат). Там прекрасно описано, що індустрія чипів – це найглибша взаємозалежність і запредельна концентрація, яка має воістину глобальні наслідки.
У Тайваню є своя дуже чітка ніша. Якщо дуже грубо.
Розробка нових чипів, нової архітектури, інновації – це США, потім Японія і зовсім трохи Європа з Ізраїлем, плюс Китай, що наздоганяє.
Створення обладнання для виробництва чипів (окрема епічна галузь) – це Голландія, США і Японія.
Власне виробництво чипів – це Тайвань, Південна Корея (Самсунг), США, Японія, Китай, а також залучені країни Південно-Східної Азії, де мільйони недорогих біороботів. Тайвань нічого не придумує – він краще за всіх випилює чипи високотехнологічним лобзиком згідно ТЗ замовників з усього світу. У цьому його суперсила.
Фраза, яку кинув Трамп щодо Тайваню, перекладається як «мені потрібен твій одяг і твій мотоцикл». Це рекет, спроба витягнути в Америку те, що Тайвань дбайливо зберігав як свою конкурентну перевагу. Втративши яку, він буде просто тупо приречений. На початку торгу Трамп пропонує Тайваню стратегічно застрелитися. А далі буде видно.
Понеслося по тарифах – Канада і Мексика +25%, Китай +20%.
Також почався рух по криптовалютах.
У Європі оновився привід для традиційного копирсання на Балканах – суд Боснії і Герцеговини засудив російського поплічника Мілорада Додіка, главу Республіки Сербської, до тюремного ув’язнення із забороною займатися політикою за невиконання рішень зовнішнього управителя. Додік ще може оскаржити вердикт, але як міру реагування він неодноразово погрожував розвалити БіГ. Кремль вже обсварив рішення суду, так що біля кордонів ЄС скоро може початися своє локальне свято.
На цьому тлі вже взагалі нікого не цікавить, що експерти МАГАТЕ пробралися на ЗАЕС через окуповані території без узгодження з Україною.
Для ілюстрації – чим у цей час займається Пентагон. По-перше, активно просуває методичку як реагувати на електронний лист Управління кадрової політики «Що ви зробили минулого тижня». Це не жарт.
По-друге, що ще першочергове перед загрозою ядерного Ірану і третьої світової війни? Правильно! Перейменування! Просто оцініть красу. Міністр оборони США знайшов час, щоб перейменувати форт Мур у форт Беннінг. Формально – на честь героїчного капрала часів ПСВ Фреда Беннінга. Але цікаво інше. Більше 100 років об’єкт називався Кемп-Беннінг, але… на честь Генрі Беннінга, генерала армії Конфедератів. У 2023 році його перейменували на форт Мур – на честь генерала часів війни у В’єтнамі та його дружини. І тепер знову – імені Беннінга, але іншого.
Це мені нагадує, як у Харкові перейменовували Дзержинський район імені Фелікса Едмундовича у Дзержинський район імені його брата – Владислава Едмундовича, який викладав у нашому Університеті.
Загалом, весь світ повинен бігати і кричати від жаху, поки ті, у кого є воля і бачення, намагаються рухатися.
На згаданому засіданні кабінету Маск позначив KPI своєї роботи: економити бюджету США 4 ярди на день до кінця вересня 2025 р. Щоб за пару років Трамп за допомогою різних заходів (економія, тарифи, золоті візи тощо) зміг збалансувати бюджет і «врятувати Америку від банкрутства».
У росії воля і бачення теж є: тиснути, поки є можливість, хитати зсередини.
Що у нас із цілісним баченням і волею – питання дискусійне. Бачу тільки, що давати прямі оцінки і показувати, до чого нас підводять, дуже боляче, люди не хочуть це сприймати.
3.Тепер щодо допомоги і наслідків.
Формально допомога здійснюється на підставі закону. Закон написаний так, що доступ до коштів за частиною програм (скажімо, виробництво ракет), може зберегтися аж до 30 вересня 2026 року, тобто, не тільки в цьому фінансовому році, але й у наступному. Поки є закон, технічно можна в один клік як поставити на паузу, так і зняти з паузи. Гроші, згідно закону, отримує не Україна – а корпус морської піхоти США, ВПС, Армія тощо, залежно від програми.
Якщо таки прийнято рішення (офіційних підтверджень поки немає) зупинити всю допомогу, вкрай важливі нюанси, яких теж поки немає. Наприклад, розвідка, частина комунікацій і софту зашиті у відповідні програми. Непоставка частини снарядів – це одне, а негайне блокування сервісів – інше.
Якщо таки будуть рубати все, значить, я помилився. Я був впевнений, що «карати» будуть з непублічного. Тому що рішення дуже токсичне і викличе величезний внутрішній опір серед американських військових. Є певні уявлення про етику і неприйняття методів команди Трампа. Якого через кілька років не буде. А пляма на репутації США як партнера буде десятиліттями. Це навіть не Афганістан.
Але ще раз зазначу – треба дочекатися офіційних рішень. Нас кілька днів переконували, що Пентагон нібито скасував наступальні кіберопераціі проти РФ. А сьогодні раптом заявлено, що ніхто нічого не скасовував. Обидва твердження можуть бути правдою з причини відсутності операцій.
Необхідно зрозуміти загальну «модальність». Ключове питання: чи буде Трамп шкодити, щоб нас притиснути? Або спробує «умовляти» комбінацією загроз і некритичних заборон? Цієї інформації немає.
Поки неясно, чи дозволить Трамп продавати зброю для України. Чи будуть США заважати склеювати «тонкі» варіанти поставки зброї з третіх країн. Чи обмежать вони використання зброї європейського виробництва, де США присутні на рівні ліцензій або якихось елементів.
Це все важливо. Якщо буде встановлено де-факто ембарго, виникне драматично складна ситуація. А якщо демонстративно заблокують пару некритичних позицій, щоб забезпечити люфт у розмові з рф – це частина спектаклю.
У нас є досвід виживання без допомоги США. Але в 2023/2024 році був непоганий запас міцності, сформований рішеннями 2022/23 рр. Наприклад, до середини 2023 р. снаряди були законтрактовані фактично до кінця 2024 р. Плюс тоді не відключали сервіси і глобально не заважали.
Який запас міцності зараз – я не знаю. У будь-якому випадку – проблеми будуть накопичуватися поступово. Є тижні-місяці. Падати і вмирати від інфаркту прямо зараз – контрпродуктивно.
Для повноти, треба також згадати, що сталося наприкінці березня 2024 року, коли Росія практично винесла нам енергетику. Якщо закінчаться ракети проти балістики, нам реагувати особливо нічим.
Голова ЄК тільки що оприлюднила план переозброєння ЄС на 800 ярдів. Поки це набір гасел, який може втілитися за кілька місяців. Але якась допомога буде йти весь час.
Через місяць буде ясно, наскільки впевнений в собі новий канцлер Німеччини. Наприклад, у разі поставки в найкоротші терміни пари сотень «торусів» (відомих як таурус), виникнуть аргументи, яких зараз немає.
Плекати ілюзій не варто. ЄС не зацікавлений у нашому падінні, але головний пріоритет для них – домовитися. Спочатку з США. У них там своя битва.
4.Що стосується самого неприємного. Курс на інформаційне знищення президента України заявлений. Навіть прес-секретар Білого дому вже дозволила собі зайве.
Тим, хто не може виділити головне в силу особистої неприязні або чогось ще, уявіть, що ідею передачі росіянам Запоріжжя з Хортицею і всім іншим партнери запропонували озвучити Залужному або Буданову. Краще виглядає? Готові сприйняти?
До цього будуть підводити, а станеться чи ні – залежить в т.ч. від нашої стійкості. Ось і весь вибір.
Трампу треба швидко, тому що економічні показники його електорат не надихають. Якщо він аж так тисне, значить стривожений.
Березень вимагатиме волі рухатися крізь шторм. Поки росіяни повзуть вперед, вони готові розмовляти тільки про капітуляцію. Сили у них поки є. Але і ознаки кризи є.
Час. Тижні-місяці.
Координатор групи ІС Олексій Копитько
Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!