Фрагментація російського інформаційного простору може мати серйозні наслідки для путінського режиму — ISW

-

Читайте также

Українські війська 4 жовтня продовжували досягати значних успіхів у Херсонській області, одночасно продовжуючи наступ у Харківській та Луганській областях. ЗСУ звільнили кілька населених пунктів на східному березі річки Інгулець уздовж траси Т2207, змусивши російські війська відступити на південь у напрямку Херсона. Українці також продовжували просуватися на південь уздовж Дніпра та траси Т0403, перерізавши дві російські наземні лінії комунікацій на півночі Херсонської області та відтіснивши росіян на південь від кордону Херсонської та Дніпропетровської областей у район Берислава. Українські військові зазначили, що українська кампанія порушення ліній постачання заважає спробам росії перекинути додаткові боєприпаси, резерви, мобілізованих солдатів та засоби захисту на передові позиції. ЗСУ також продовжували наступ на схід від річки Оскіл у Харківській області, а російські джерела стверджували, що бої продовжуються в районі траси R66 Сватове-Кремінна. Про це йдеться у щоденному звіті ISW.

Оголошення президентом рф володимиром путіним про часткову мобілізацію має більш істотний короткостроковий вплив на внутрішню політику росії, ніж на війну в Україні, поєднуючись з невдачами росії на полі бою та посилюючи розлами в інформаційному просторі, які спантеличують росіян та підривають путінські наративи. Українські джерела правильно зазначають, що часткова мобілізація не становить серйозної загрози в короткостроковій перспективі, тому що український контрнаступ просувається швидше, ніж мобілізація може дати ефект. Глава української розвідки Кирило Буданов навіть заявив, що мобілізація в росії є «подарунком» для України, бо кремль опинився у «глухому куті», застрягши між своїми невдачами та бажанням втримати захоплене. Суперечки навколо погано проведеної часткової мобілізації у поєднанні зі значними поразками росії у Харківській області та навколо Лимана посилили чвари між пропутінськими російськими націоналістичними угрупованнями та створюють нові розбіжності серед основних прихильників путіна.

путіну явно не вдається збалансувати конкуруючі вимоги російських націоналістів, які стають дедалі войовничішими з моменту початку мобілізації, незважаючи на те, що він поділяє з ними спільні цілі та завдання щодо війни в Україні. ISW визначила три основні фракції у нинішньому російському націоналістичному інформаційному просторі: російські блогери та військові кореспонденти, колишні російські офіцери та ветерани, а також деякі російські силовики – люди, які мають значну опору та власні сили. путіну необхідно зберегти підтримку всіх трьох цих фракцій. Воєнблогери представляють путінське бачення провоєнної аудиторії як у росії, так і у маріонеткових республіках. Спільнота ветеранів допомагає організовувати та підтримувати кампанії з формування військ. Силовики забезпечують бойову міць на полі бою. путіну потрібні всі три фракції, щоб підтримувати свої військові зусилля, але невдачі в Україні у поєднанні з хаотичною частковою мобілізацією, мабуть, руйнують радикальну націоналістичну спільноту в росії. В даний час путін намагається заспокоїти цю спільноту, показуючи деяких блогерів на державному телебаченні, дозволяючи силовикам формувати власні сили та продовжувати наступальні операції навколо Бахмута та Донецька, а також заспокоюючи ветеранів, віддаючи накази про мобілізацію та залучаючи широку громадськість до військових дій, чого ті вимагали.

Невдачі росіян навколо Лимана викликали різку і пряму критику командувача центрального військового округу (ЦВО) олександра лапіна, який імовірно командував лиманським угрупованням. Ця критика виходила від групи силовиків, яку очолює чеченський лідер рамзан кадиров і фінансист «групи вагнера» євген пригожин. кадиров і пригожин представляють новий голос у силах режиму, який критикує традиційний та конвенційний підхід до війни, якого дотримується російський міністр оборони сергій шойгу та військове командування. Хаотичне виконання путінського наказу про мобілізацію, після чого відбувся Лиманський котел, викликало напруженість у більш активному та радикальному таборі кадирова-пригожина, який напав на міноборони та військових, критикуючи їхнє погане ведення війни. путін зараз опинився перед дилемою. Він не може ризикувати відчуженням табору кадирова-пригожина, оскільки йому конче потрібні чеченські сили кадирова та найманці пригожинської «групи вагнера» для бойових дій в Україні. Він також не може позбавити права голосу керівництво міноборони, яке забезпечує переважну частину російської військової міці в Україні та інституційну основу, необхідну для виконання наказу про мобілізацію та продовження війни.

Інцидент із кадировим та пригожиним викликав розкол між силовиками та військовими блогерами, які захищали лапіна. Воєнблогери критикують нападки кадирова на лапіна, стверджуючи, що це пов’язано з конкуренцією між лапіним та кадировим-пригожиним. кремль не покарав кадирова чи пригожина за їхні прямі нападки на лапіна та міністерство оборони, а натомість переклав провину за поразку росії у Харківській області на західний військовий округ (ЗВО). Пов’язані з кремлем ЗМІ навіть брали інтерв’ю у блогерів, які зображували лапіна героєм за порятунок частин, що застрягли в Лимані, ймовірно, у спробі перекласти відповідальність за поразку росії на нещодавно звільненого командувача ЗВО генерал-полковника олександра журавльова. Воєнблогери, які до цього інциденту часто хвалили кадирова чи пригожина, тепер скептичніше ставляться до цієї спільноти силовиків, нападаючи на них за надмірне користолюбство.

Більше того, у самому російському блогерському співтоваристві виникають тріщини. Військові блогери почали все частіше ставити під сумнів військовий досвід і право один одного пропонувати рекомендації російським збройним милам. Один воєнблогер поскаржився, що коментатори, які не мають відповідного військового досвіду, неправильно критикують нинішніх воєначальників і мають зосередитися на простому зображенні ситуації на передовій без висновків та оцінок. Ця критика була значною мірою спрямована на дискурс воєнблогерів після поразки росії в Лимані та інциденту з кадировим та пригожиним. Ці нападки на повноваження деяких блогерів викликали відгук у тих, хто зустрічався із самим путіним і був показаний на підконтрольних кремлю телеканалах, які тепер заявляють, що саме вони продемонстрували путіну дійсні недоліки російських збройних сил і що він може звернутися до них.

Ветеранська спільнота незадоволена проведенням путінської мобілізації. У травні ISW повідомила, що російська організація ветеранів, «всеросійські офіцерські збори», опублікувала відкритий лист, який закликає путіна оголосити війну Україні, оголосити часткову мобілізацію та сформувати нові адміністрації воєнного часу для виконання наказу про мобілізацію. Ці нові адміністрації, ймовірно, покращили б або замінили б військові комісаріати, які погано справляються із нинішньою частковою мобілізацією. Збори також закликали путіна визнати, що росія воює в Україні з НАТО, а не з українцями, задовго до того, як цей наратив зайняв чільне місце у кремлівських виправданнях своєї поразки у Харківській області та Лимані. Ця найстаріша націоналістична військова спільнота давно попереджала путіна про обмеженість його сил, проблеми в російському військово-промисловому комплексі та недоліки російської мобілізаційної системи. путін відмовився віддати наказ про загальну мобілізацію чи оголосити війну Україні, а часткову мобілізацію, ймовірно, було проведено так само погано, як побоювалися ті, хто рекомендував виправити систему мобілізації. Колишній заступник командувача військ південного військового округу андрій гурулєв заявив, що російське військове командування має заявити про свою нездатність мобілізувати 300 тисяч боєздатних резервістів і розширити критерії мобілізації, щоб росія мала надію повернути собі ініціативу в цій війні. гурулєв навіть підтримав нападки кадирова і пригожина на лапіна, наголосивши на зростаючій роздробленості націоналістичного інформаційного простору.

Фрагментація націоналістичного інформаційного простору може мати серйозні внутрішні наслідки і навіть вплинути на стабільність путінського режиму. путін не зможе задовольнити взаємовиключні вимоги різних груп. кадиров і пригожин наполягають на зміні методу ведення війни росією на інший, більш підходящий їхнім нетрадиційним методам мобілізації особового складу та бойових дій. Ветерани наполягають на більш традиційній перебудові вищого військового командування та мо рф, і навіть на переведенні росії та мо рф на традиційну військову основу. Російські блогери у цей час захищають призначених кремлем командирів, продовжуючи нападати на мо та висуваючи власні екстремальні вимоги та рекомендації, при цьому докладно розповідаючи про недоліки росії на передовій, навіть коли мо намагається змусити їх замовкнути. путін не може дозволити собі втратити підтримку якоїсь із цих груп й не може задовольнити їх усіх, оскільки війна триває, а російські війська продовжують зазнавати втрат. Потрясіння від поразок під Харковом і в Лимані, посилені частковою мобілізацією та її неефективним виконанням, показали усім росіянам ці розбіжності; і вони поглиблюються в ключових колах путінського електорату. Вони можуть навіть почати справляти враження, що путін не повністю контролює тих, хто його підтримує. Наслідки такого розвитку подій для його режиму важко передбачити.

Ключові висновки

ЗСУ продовжували досягати значних успіхів у Херсонській області, одночасно продовжуючи наступ у Харківській та Луганській областях.

Проголошення президентом росії володимиром путіним часткової мобілізації має більш істотний короткостроковий вплив на внутрішні справи росії, ніж на війну в Україні, прискорюючи розломи в інформаційному просторі, які спантеличують та підривають путінські наративи.

ЗСУ продовжували досягати значних успіхів на півночі Херсонської області, обвалюючи слабкі позиції росіян у цьому районі.

ЗСУ продовжували наступати на сході Харківської області на захід від Сватового, просуваючись за річку Оскіл та дедалі більше погрожуючи російським позиціям у Луганській області.

Війська рф продовжували завдавати артилерійських, авіаційних і ракетних ударів на захід від Гуляйполя, у Дніпропетровській та Миколаївській областях.

Війська рф продовжили атакувати на Донеччині.

кремль фактично наказав місцевим російським адміністраціям та установам, що не належать до міністерства оборони, фінансувати значну частину мобілізаційних зусиль із місцевих бюджетів.

Російські силовики намагаються зберегти свій внутрішній безпековий апарат, оскільки часткова мобілізація путіна виснажує російський сектор безпеки


Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!

Свежее

СБУ повідомила про підозру «чиновнику днр», який сприяв захопленню лікарень Маріуполя

СБУ зібрала беззаперечні докази злочинів проти України, вчинених керівництвом окупаційної адміністрації у захоплених районах Донеччини. У ході слідчо-оперативних дій...