ГоловнаАналітикаЧи справді здатний Китай легко захопити Тайвань

Схожі публікації

Чи справді здатний Китай легко захопити Тайвань

«Будь-які засоби масової інформації є пропагандою, ми просто більш чесні щодо цього». Про це повідомляє профіль Чжао Дашуая, члена Бюро пропаганди Народної збройної поліції, у соціальних мережах. Китайська стратегія часто характеризується опорою на обман, але, як і багато інших авторитарних режимів, Комуністична партія Китаю часто ясно говорить, що вона робить і чому вона це робить.

Про це йдеться у матеріалі Atlantic Council.

Саме крізь цю призму пропаганди та політичної війни спостерігачі з Китаю повинні аналізувати «каральні навчання» Народно-визвольної армії (НВА) навколо Тайваню, які називаються Joint Sword 2024A. Ці навчання, влаштовані Пекіном у відповідь на інавгураційну промову президента Тайваню Лай Чін-те 20 травня, розмістили китайські військово-повітряні та військово-морські засоби в районах навколо Тайваню, що дозволяє Пекіну ізолювати або заблокувати острів. Ці навчання супроводжувалися пропагандистським відео, створеним Командуванням Східного театру дій Китаю, яке показало потужний залп ракет, що вражають цілі на Тайвані. Гасла, виголошені під час відео, свідчать про мету цих ударів: «Зруйнуйте опору незалежності Тайваню! Удар по базовому табору незалежності Тайваню! Перекрийте кровотік незалежності Тайваню!»

Якщо розглядати це разом із постійною кампанією чз тиску Китаю на Тайвань, прискоренням китайського кораблебудування, яке все більше затьмарює західне військово-морське виробництво, і зростаючим запасом китайських ракет зі збільшенням дальності польоту, можна легко побачити похмуру картину непереможності Китаю. Повідомлення чітке: марно чинити опір китайському військовому захопленню Тайваню. Союзники та партнери США, які розглядають захист Тайваню, можуть поставити під сумнів доцільність і цінність втручання проти такого могутнього ворога, як Китай. А тайваньські політики та виборці можуть бути налякані гігантом, чий кулак затьмарює всю їхню острівну державу. Якщо опір марний, то зменшення болю від майбутнього об’єднання може бути розумнішим вибором для Тайваню та світу.

Це враження є саме тим ефектом, якого прагне Китай — когнітивним фактом. Китай хоче, щоб світ повірив, що він уже рішуче переміг і що ніхто нічого не може з цим вдіяти.

Але, не дивлячись на пропаганду, реальна військова сила Китаю, хоч і небезпечна – менш вражаюча та більш крихка. Тим не менш, кампанія впливу Китаю може бути ефективною, якщо вона зміцнить те, у що спостерігачі Китаю вже схильні вірити. Наприклад, Associated Press випадково використало підроблену фотографію військових навчань НВА з китайських державних ЗМІ. Оповідь — у тому ж світлі. Зараз багато газет, телебачення, соціальних медіа та наукових кіл розповідають одну й ту ж історію про китайську перевагу. Коротше кажучи: він має всі доктринальні ознаки ефективного обману.

До свого повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році росія вела подібну гру, зображуючи свою армію як переважаючу силу. І в той час як рф є і залишається екзистенційною загрозою для українського суверенітету, російський фасад непереможності був швидко оголений запеклим і стійким українським опором проти ворога зі значною матеріальною та чисельною перевагою. Це ще одна ілюстрація історії Давида проти Голіафа. Китай і росія не пам’ятають, що в цій історії перемагає Давид.

Викриття цього обману та його показ таким, яким він є, і розкриття вразливостей Китаю, які він прагне прикрити, потребує багатостороннього підходу. По-перше, політики та аналітики, які їх інформують, повинні розуміти характер і глибину операцій впливу Пекіна. По-друге, вони повинні оцінити відносно слабкі сторони Китаю та сильні сторони Тайваню в сценарії вторгнення. Нарешті, вони повинні всебічно протистояти наративу про переважаючу силу Китаю та щепити своє населення від шкідливої ​​діяльності Китаю.

Кампанія впливу Китаю

Кампанія впливу Китаю в гонитві за цим когнітивним фактом здійснюється за кількома напрямками діяльності. Найбільш очевидним є відкрита демонстрація військової сили під час тренувань і навчань, таких як Joint Sword 2024A, і у супутніх пропагандистських відео.

Китайська кампанія розширюється на соціальні мережі. Комуністична партія Китаю фінансує вумао, сотні тисяч користувачів Інтернету, яким китайський уряд платить за повторення пропаганди режиму та переслідування тих, хто висловлює критичні погляди. Крім того, уряд Китаю щорічно публікує сотні мільйонів матеріалів у Інтернеті, щоб відволікти користувачів від будь-яких критичних дискусій щодо партії.

Такі операції впливу відбуваються не лише на Weibo, контрольованій державою платформі китайських соціальних медіа, але й на X та інших платформах для впливу на західну аудиторію. Багато з них, незважаючи на свою топорність, продовжують залучати значну кількість прихильників і викликати зацікавленість.

Складність атаки через протоку

Цей агресивний поштовх на всіх інформаційних фронтах має на меті не лише передати силу Китаю, але й приховати його слабкі сторони порівняно з реальністю спроби військового захоплення Тайваню. Така операція вимагала б ізоляції та блокади Тайваню, а також морського десанту через Тайванську протоку.

У Китаю, безсумнівно, є повітряна та морська потужність, щоб встановити блокаду навколо Тайваню, але збереження такої блокади може стати стратегічною проблемою для Пекіна, якщо це зруйнує економіку Китаю, особливо його міжнародну торгівлю. Це також є слабким місцем з точки зору виконання через такі фактори, як матеріально-технічне забезпечення, технічне обслуговування, контроль і координація повітряного простору. Демонстрації блокади, такі як Joint Sword 2024A, є неймовірно дорогими та повністю підкреслюють можливості Китаю, незважаючи на їх тимчасовий характер. Повна, тривала блокада з часом призведе до збільшення навантаження на китайську військову систему на вищий порядок величин, що зробить підтримку блокади сумнівною та вразливою до збоїв. У разі військового втручання Сполучених Штатів та їхніх союзників patrol-boxes [йдеться про багатоцільові комбіновані групи, за допомоги яких Пекін збирається підтримувати блокаду], якими розхвалюються на китайських схемах їхніх останніх навчань, можуть так само легко стати kill-box [kill box — це тривимірна цільова зона, визначена для полегшення інтеграції скоординованого спільного вогню зі зброї] для тайваньських і американських сил, які будуть націлені на китайські кораблі, особливо біля східного узбережжя острова.

Проекція потужності Китаю від свого східного узбережжя до західного узбережжя Тайваню відносно проста, і Китай, ймовірно, збереже перевагу на цих напрямках дій. Але східне узбережжя Тайваню легше підтримується союзниками та партнерами, які можуть втрутитися з території Японії та Філіппін або за допомогою повітряних і морських сил з Тихого океану. Хоча Китай, ймовірно, збереже військове домінування в Тайванській протоці, утримувати його на схід від Тайваню є невдячним завданням.

Політики також повинні підкреслити абсолютну складність атаки через протоку. Десантний напад із Китаю на Тайвань був би масштабнішим і складнішим, ніж вторгнення союзників у Нормандію під час Другої світової війни, вимагаючи спільного планування та координації, яких бракує роздвоєним і політично розділеним службам НОАК. Більш влучною аналогією може бути невдала галліполійська кампанія союзників під час Першої світової війни, тому що Китаю, ймовірно, не вдасться досягти оперативної несподіванки, і він поплив би у смертельні води, наповнені мінами та перешкодами. І хоча китайські війська можуть зрештою дістатися до берегів Тайваню, вони, швидше за все, опиняться на мілині та будуть зупинені. Встановити плацдарм — це одне; захистити та розширити — це інше. У доповіді Марка Ф. Канчіана, Метью Канчіана та Еріка Хегінботама за 2023 рік визначено численні труднощі, з якими зіткнеться Китай під час створення плацдарму, а також інші підходи, які Сполучені Штати та Тайвань могли б використати для стримування висадки або запобігання розширенню плацдарму. Слабкості, притаманні авторитарній комуністичній системі, лише посилюють ці чинники.

Протидія фальшивому наративу Китаю

Протидія наративу Китаю вимагає проактивних і превентивних дій. По-перше, політики повинні висвітлити та донести до своєї громадськості слабкі сторони Китаю та сильні сторони Тайваню в сценарії вторгнення в максимальному ступені, який дозволяють секретність та обачність. Вони повинні якомога частіше зміцнювати волю тайванців боротися за свою автономію, а також силу і готовність Сполучених Штатів разом зі своїми союзниками та партнерами підтримувати Тайвань у такій боротьбі. Більше того, вони повинні продемонструвати міцніший щит альянсів і партнерств, який буде протистояти китайській агресії, і його видимий ефект для загальної оборони Тайваню. Політики повинні навести приклад росії як надто самовпевненого «голого короля» та звернути увагу на паралелі між Москвою та Пекіном.

Нарешті, на Тайвані та в інших країнах слід докласти низку інших зусиль, спрямованих на щеплення суспільства від дезінформації. Посилення зусиль із розвитку та культивування медіаграмотності, від початкової школи до коледжу, допоможе розвинути більш критичних споживачів інформації, яких не буде так легко обдурити дезінформацією загалом і китайською дезінформацією зокрема. Спеціально забезпечені ресурсами офіси, на які покладено завдання виявлення та протидії китайській дезінформації, могли б координувати свою роботу з відділами зв’язків із громадськістю та інформаційними службами в різних відомствах протайванських країн і посилювати їх.

Транслюючи правду про вразливість Китаю та сильні сторони Тайваню за допомогою багатьох каналів, союзники та партнери Тайваню можуть притупити потужність китайської пропаганди та прокласти шлях для більш інформованого та стійкого підходу до підтримки безпеки Тайваню, а також стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Переклад групи ІС


Інформація – одна з граней війни! Підписуйтесь на акаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter, а також на наш канал в Telegram. Разом до Перемоги!

Стрічка новин