Анализ влияния РФ на выборы 2019 года в Украине

Анализ влияния РФ на выборы 2019 года в Украине

11 жовтня – 25 листопада 2018 року Аналітичним центром «Політика» та Центром суспільних досліджень «Український меридіан» за власною ініціативою проводилося експертне опитування «Вплив РФ на вибори – 2019 в Україні». 29 листопада в Укрінформі на круглому столі відбулася презентація результатів цього дослідження. Слід зазначити, що дослідження проводилося наприкінці  передвиборчого року. Під час якого відбудуться як президентські так і парламентські вибори, розділені між собою терміном приблизно у шість місяців. Окупація Росією Криму та частини території Донбасу, продовження агресивної політики щодо України з боку Кремля та численні факти, які підтверджують його систематичне втручання у найрізноманітніші сфери українського життя дозволяють зробити висновок про зацікавленість політичного керівництва Росії у приведенні до влади проросійських сил, які могли б змінити стратегічні напрями розвитку України так, як це вигідно РФ. З огляду на зазначене, дослідники мали, головним чином, суто практичну мету – виявити механізми впливу з боку Кремля на українські вибори, продемонструвати методи роботи російської сторони в українському політичному та інформаційному полі та показати можливі сценарії розвитку подій. Зазначене, за робочою гіпотезою дослідників дозволить українському громадянському суспільству та експертному товариству визначити ступені загрози з боку Кремля, дезавуює приховані методи Росії з впливу на Україну та, врешті підвищить моральну стійкість як пересічних українців так і політиків. Водночас, що результати дослідження можуть бути корисними для відповідних органів державної влади України для забезпечення національної безпеки.

Також можна стверджувати, що у цілому дослідження підтвердило тезу про намагання РФ зберігати свій вплив на Україну та активне використання для цього виборчого процесу – це стверджує абсолютна більшість українських та іноземних експертів, що взяли участь у дослідженні.

Аналіз військово-політичної ситуації навколо України, інформації щодо російського впливу на внутрішньополітичну ситуацію про який йшлося вище, дозволяє зробити висновок про потребу у виробленні дієвих механізмів протидії цим впливам з боку Кремля.

Відбір експертів було здійснено на основі аналізу їх компетентності, досвіду перебування в експертному середовищі та обізнаності у темі дослідження. Зокрема надавалася перевага експертам, які є детально обізнаними з виборчою тематикою, питанням національної безпеки України, працюють в інформаційній сфері, а також володіють, тематикою заморожених та керованих конфліктів, знають на практиці російської політики на території колишнього СРСР. Слід додати, що події останніх п’яти років сформували достатньо широке коло експертів в інших країнах Європи, обізнаних в реаліях України та намагання РФ тримати Україну під контролем. Значною мірою цей інтерес та знання обумовлюється тим фактом, що у таких країнах також відчувається вплив РФ, є свій історичний негативний досвід відносин з Кремлем та, відповідно, уявлення щодо механізмів за допомогою яких він втручається у внутрішні справи інших держав. Вбачається, що їх досвід, як і досвід представників російського протесаного руху є таким, що може бути використаним у задекларованих дослідженням цілях. Таким чином було відібрано близько сорока осіб у співвідношенні три до одного українських та іноземних експертів. Список осіб, що відповіли додається (додаток №2, двадцять один український, вісім іноземних). Усім ним було надіслано відповідний опитувальний лист, у двох випадках проводилися телефонні опитування. Крім України представлені ще вісім країн (Латвія, Естонія, РФ – дисиденти, Білорусь, Казахстан, Польща, Молдова, Грузія).

Відповіді усіх експертів свідчать, що для українського експертного середовища проблема впливу РФ на вибори у 2019 році є актуальною, опрацьованою та вкрай вагомою. З подібним формулюванням погоджуються навіть ті з експертів, яких можна вважати «проросійськими» і які були свідомо включені до опитування (дві особи).

Так само одностайність проявляється в оцінках цілей, які переслідуються РФ в Україні. Зокрема, зазначається, що мова йде про збереження контролю над Україною. Відрізнятися можуть сфери, які є найбільш важливим у пріоритетах у Кремля на цьому шляху.

Як тенденцію для переважної більшості експертів, що взяли участь в опитуванні слід позначити ставлення до адекватності сприйняття керівництвом РФ реалій України. Вони говорять про відсутність такої, перебування Кремля у полоні своїх уявлень про Україну та світ узагалі, іноді зазначається, що це є лише слідуванням загальним настроям населення Росії. У іноземних учасників дослідження ситуація дещо відрізняється. Зрідка зазначається, що у керівництва РФ чудове розуміння ситуації та висококласна аналітика. Але ця думка також не є мейнстрімом, висловлюються також думки, що неадекватність сприйняття обумовлюється небажанням сприймати негативну інформацію, відсутністю демократії та надто вузьким колом людей, що приймають політичні рішення.

Абсолютна більшість опитуваних не розділяє виборчий процес в Україні 2019 року на президентську та парламентську кампанію. Можна говорити про те, що експерти з України та інших країн доволі скептично сприймають перспективи приведення Москвою до влади проросійські орієнтованого президента. Тож, у тій чи інший спосіб зазначається, що оскільки головною метою є збереження контролю над Україною у цілому, то Москва одразу почне втручання у парламентські вибори. Спільною тенденцією як для українських так і іноземних експертів можна вважати той факт, що явна підтримка відверто проросійських кандидатів та політичних сил розглядається як малоймовірна, оскільки у Кремлі врешті-решт з’явилося усвідомлення, що це ускладнить електоральну підтримку для таких кандидатів. Якщо говорити про механізми впливу, які застосовуватимуться РФ на вибори 2019 року в Україні та готовність Кремля використати повний набір нелегальних та злочинних методів у разі, якщо результати виборів не вдовольнять його, то тут можна констатувати певну розбіжність у поглядах. Але скоріше тут йдеться про нюанси. Більшість вважає, що у Кремлі є подібна готовність. Також йдеться про такий механізм як дискредитація української влади та політиків як неефективних та корумпованих. Цікаво, що іноземні учасники дослідження, хоча і не в повному складі, більше уваги приділяють таким можливим механізмам впливу як втручання у електронні системи та інформаційні технології.

Найбільше розбіжностей наше дослідження виявило у сприйнятті експертів можливої реакції світу на інформацію про втручання РФ в українські вибори у 2019 році. Від оцінок, що у черговий буде висловлене занепокоєння до можливого посилення санкцій, які можуть стати критичним для Росії (одна із іноземних оцінок). Спільною рисою у цих діаметрально протилежних оцінках є наголошення на тому, що процес реакції світу є повільним та доволі забюрократизованим.

У цілому можна зробити висновок про той факт, що як українське так і іноземне експертне товариство адекватно сприймає загрози від втручання РФ в українські вибори 2019. Також можна констатувати той факт, що методологія впливу та психологія Кремля не є таємницею для учасників опитування та експертного середовища зацікавлених країн. Так само відсутнє «фаталістичне» сприйняття Кремля та його методів як непереможних (за рідкісним виключенням у кількох іноземних відповідях). Таким чином, і українське громадянське суспільство, і експертне товариство готові до ефективного протистояння втручанню Кремля у Вибори-2019. Більше того, є підстави вважати, що подібна готовність України позитивно впливає на експертне товариство інших країн, що перебувають у зоні небезпеки від РФ, український досвід піднімає рівень впевненості та обізнаності у експертів, що ускладнює Москві проведення ефективних дій на кількох напрямах одночасно.

ИС